Prokurátor podal obžalobu na šéfredaktora časopisu Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa za antisemitismus. Důvodem je článek Klin Židů mezi Slovany, ve kterém Rosta obviňoval Židy, že se už celé generace snaží rozvracet zdejší společnost.

Rostas byl obžalován za „Hanobení národa, rasy a přesvědčení“ pode § 423 slovenského trestního zákona. Za to mu hrozí až tři roky odnětí svobody. „Uvedené historické citáty využil tak, že čtenáři časopisu v daném článku předložil tvrzení, že i v současnosti jsou původem špatné společenské situace zásahy židovské komunity, která rozvrací současnou společnost a uvedenými tvrzeními vyvolává nenávist a potřebu zásahu vůči židovské komunitě v Slovenské republice. Přitom citovaný článek v časopise Zem a vek je distribuován a prodáván na území SR a volně zakoupený v běžném nákladu libovolnými osobami,“ napsala Denníku N mluvčí Úřadu speciální prokuratury Tökölyová.

Neuspěla naopak společnost OUR Media, která je vydavatelem Parlamentních listů. Společnost OUR Media požadovala od deníku FORUM 24 omluvu kvůli článku Problémem senátora Valenty není jen střet zájmů, ale ruská žumpa jménem Parlamentní listy. Soud však dal za pravdu argumentaci deníku FORUM 24 a díky článkům, které byly předloženy, uznal, že PL šíří nepravdy, jsou proruské a dávají prostor extremistům, jak se v textu píše.

Soud, podle tvrzení internetového deníku Forum 24, žalobu Parlamentních listů zamítl a uvedl, že předložené články prokazují, že tvrzení mají věcný základ, neboť Parlamentní listy píší nepravdy (jednalo se o témata jako chemtrails, teroristické útoky cyklistů atp.), dává prostor extremistům (např. Adam B. Bartoš), je proruský (např. Jiří Vyvadil) atd., přičemž hodnotící soudy deníku FORUM 24 nepřekročily přípustnou míru kritiky ve společnosti.

Tomuto soudnímu sporu se věnuje tak rozhovor na Seznam.cz.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com