Typický příklad, jak se v ČR šíří nenávist ukázal příspěvek na Facebooku Zbyňka Zbyndíka. Ten nařkl německou občanku, zřejmě důchodového věku, že vyhazuje v pohraničí odpadky. “Právě před chvílí jsme krásně načapali tyto občany Německé národnosti,jak nám krásně ničí naší přírodu,naše Krušné hory.Sdílejte prosím,ať se všichni pokochají!!!,” píše v příspěvku, který má za necelých 24 hodin přes dva a půl tisíce sdílení.

Když se však na fotku pozorněji podíváte, žádné vyhazování odpadků však neprokazuje. Na první fotce paní z tašky nic většího z tašky nepadá, pod vyklepávanou taškou žádný nepořádek též není vidět. Žádný nepořádek není vidět ani, když paní odchází zpět do auta. Zkrátka na fotkách není vidět nic, co by naznačovalo nějakému vysypávání odpadků. Spíše to vypadá, že si jen starší paní vyklepávala drobky z tašky. Na dotazy, zda-li má i nějakou fotku, kde by vysypávání odpadků bylo vidět Zbyndík nereaguje.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.