Astrologa Antonína Baudyše zaujalo, že při zveřejňování výsledků 1. kola prezidentských voleb nejprve výrazně vedl Andrej Babiš, aby na konci sčítání o vedení přišel. Nepřímo to označil podvodem a připomněl, že takto ANO nepřišlo o vedení poprvé. Ve skutečnosti jde samozřejmě o velikost okrsků. Ty největší jsou právě v okolí Prahy, kde Andrej Babiš má nízkou podporu. Z těchto velkých okrsků přichází výsledky vždy později. Naopak nejdříve přichází výsledky z malých obcí a okrsků, které to mají blízko sběrnému místu, takže například okrsky na radnicích, na kterých mají trvalé bydliště především osoby s exekucemi.

Záležitosti se věnoval podrobně Demagog.cz. „Okrsky se vytvářejí na základě pravidel platných pro volby do zastupitelstev obcí. Na každou obec tak připadá buď jeden, nebo více okrsků. Starostové by dle zákona měli postupovat tak, aby okrsek zahrnoval přibližně tisíc voličů, pro vzdálenější části obce nicméně mohou vytvořit i okrsky menší. Ke změně okrsků dále může dojít v případě, že se počet voličů v daném místě zvýší či sníží o jednu třetinu.

Data ČSÚ ukazují (.zip, soubor pet1.xlsx), že v letošních prezidentských volbách mohli občané ČR hlasovat v 14 857 volebních okrscích, včetně 110 okrsků v zahraničí (.xlsx).

Důležité je zde uvést, že v České republice existuje (.pdf, str. 8) velké množství malých obcí. S tím poté souvisí i velký počet malých volebních okrsků, v jejichž případě sčítání hlasů probíhá rychleji. Pro letošní prezidentské volby ČSÚ například eviduje (.zip, soubor pet1.xlsx) celkem 6 959 okrsků s méně než pěti sty oprávněnými voliči, což představuje 47 % všech volebních okrsků.

Méně než 500 voličů bylo hned v 10 093 okrscích, tj. v 68 % z celku. V některých volebních místnostech naproti tomu museli sčítat i tisíc hlasů a více, což trvá delší dobu. Vůbec největší množství obálek, celkem 2 240 (.zip, soubor pet1.xlsx), voliči odevzdali v jednom z okrsků v obci Psáry v okrese Praha‑západ. Také další okrsky s nejvyššími počty odevzdaných hlasů se nacházejí převážně právě v Praze a okolí. (…) To, že Petr Pavel má největší podporu spíše ve velkých městech a Andrej Babiš spíše v menších obcích, ukazují také mapy serveru Seznam Zprávy.

Jak uvádí autor námi ověřovaného příspěvku, podobný průběh sčítání jsme mohli vidět i po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Tehdy koalice SPOLU v závěru sčítání předstihla tehdy vedoucí hnutí ANO,“ zjistil Demagog.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.