Sociální síť Twitter smazala podezřelou síť botů šířící propagandu ve prospěch Saúdské Arábie. Ta se dostala pod mezinárodní tlak v souvislosti s vraždou novináře Džamáíl Chášukdžího. Turecko ze zosnování vraždy obviňuje saúdskoarabského prince Mohameda bin Salmána.

Twitter zaevidoval zvýšenou aktivitu stovek účtů ve čtvrtek 18. října. Publikovány byly tweety, které následně sdílely i další účty. Zveřejněné byly přibližně ve stejnou dobu a obsahovaly saúdskoarabskou propagandu, píše portál NBCnews.com .

Jak se vyhnuly automatickému systému blokování propagandistických tweetů? Ben Nimmo z Atlantické rady tvrdí, že lidé stojící za automatizovanými boty použili novou taktiku. „Opakovaně publikují stejný obsah ve stejný čas, ale ne konstantně, jen v přesně určený termín,“ vysvětluje. Jinými slovy, tento typ botů vypustí několik tweetů a na delší dobu se odmlčí. Tato strategie zřejmě pomáhá vyhnout se postihu.

Některé tweety obsahovaly hashtag, který se dá přeložit zhruba jako # Všichni_věříme_Mohamedovi_bin_Salmánovi, který odkazuje na korunního prince a syna krále Salmána. Právě korunního prince mezinárodní společenství kritizuje nejostřejší. Často je označován za zosnovatele Chášukdžího vraždy. Novinář v minulosti patřil mezi jeho poradce, ale později upadl do Salmánovi nemilosti. Princ si po loňských čistkách upevnil moc a de facto je považován za lídra arabského království.

Tweety kromě podpory bin Salmana hlásaly slávu králoství, a hlavně šířily drby a různé teorie o Chášukdžího zmizení, které mají zpochybnit turecké důkazy. Některé účty zpochybňovaly zprávy o události publikované katarskou televizí Al-Džazíra, která je považována za jednu z mála nezávislých televizí v arabském světě. Navíc Katar je již více než rok v diplomatické roztržce se Saúdskou Arábií a dalšími arabskými zeměmi pro údajnou podporu teroristických organizací ve světě.

Ankara tvrdí, že novináře vlákali na konzulát v Istanbulu pod záminkou zabezpečení dokumentů před svatbou s tureckou občankou. Tam se na něj vrhlo několik mužů, kteří Chášukdžího mučili, oddělili mu hlavu od těla a ostatky rozptýlili. Rijád tato obvinění odmítá, nejprve tvrdil, že Chášukdží z konzulátu odešel, pak přiznal jeho smrt po údajné vzájemné šarvátce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v úterý 23. října prohlásil, že Saúdská Arábie vraždu déle plánovala a v stejný den také na konzulátu saúdskou tureckém Istanbulu objevily části těla zavražděného novináře.

Saúdskoarabští agenti podle Ankary zabili Chášukdžího velmi brutálním způsobem. Provládní turecké noviny Yeni Safak na základě audiozáznamu podrobně popisují, jak poprava novináře probíhala. Turecko však vytěžilo ze situace po vraždě novináře maximum. Se Saúdskou Arábií si v regionu navzájem konkurují a případ využilo ke zlepšení svých vztahů se Západem. Turecko totiž okamžitě začalo s vyšetřováním a jako jedna z prvních zemí vraždu odsoudilo. Nutno však dodat, že samo Turecko opravdu není dobrým příkladem dodržování svobody slova a tisku.

Původně vyšlo na weebu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/saudska-arabia-sirila-propagandu-o-vrazde-novinara-twitter-ju-zastavil/