Občas se stává, že text, který je původně šířen jako vtip, se začne šířit jako skutečná zpráva. Nyní se šíří text o tom, že Volodomyr Zelenskyj prý gratuloval Petru Pavlovi k postupu do druhého kola a domlouvali účast českých vojáků na Ukrajině.

Žádná „Kyjevsko-doněcká úmluva“ neexistuje, stejně jako nikde nepíší o tom, že by Volodomyr Zelenskyj a Petr Pavel spolu telefonovali. Však i samotný údajný zdroj neexistuje. Respektive Kyjevské listy jsou nejstarší zachovaná kodexová mešní literární památka. Jedná se o staroslověnský hlaholský text na sedmi pergamenových oboustranně popsaných listech malého formátu s 38 modlitebními formulemi, které pravděpodobně doplňovaly římské liturgické texty. Proto se usuzuje, že text vznikl na Velké Moravě, resp. na území nitranských Slovenů na přelomu 9. a 10. století, a je velmi pravděpodobné, že text přímo reprezentuje velkomoravskou variantu staroslověnštiny.

Troufneme si tvrdit, že v textu z období 9. a 10. století se o neexistujícím telefonátu Volodymyra Zelenského s Petrem Pavlem nepsalo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.