V médiích a na sociálních sítích vzbuzuje velký zájem tzv. Satanova komunita. Až obrovský, vzhledem k tomu, že na akce této skupiny pravidelně chodí jen několik jednotlivců. Zpravodajský server Lidovky.cz, v souvislosti s Prague Pride, nekriticky citovala zakladatele Jakuba Jahla, který tvrdil, že s „procesem registrace (společenství jako církve) nám odborně pomohl například český religionista Ivan Štampach.“

Ivan Štampach toto tvrzení vysvětluje tak, že dělá jen svou práci a komunitě neposkytl nic nadstandardního. „S protagonistou Satanovy komunity jsem se seznámil, když s kolegou zakládali v České republice odnož amerického vyznání, které se nazývá Kristova komunita. Jako religionista jsem jim poskytl (jako každému jinému) informace o možné registraci podle zákona o církvích a náboženských společnostech. Pak jsem zpovzdálí sledoval změnu jména dnešního Jakuba Jahla a jeho přihlášení k satanismu. (…) Novinář babišovských Lidovek si vycucal z prstu tvrzení, že Satanova komunita má širokou podporu a že ji pomáhám i já. (…) Ať se to komu líbí nebo nelíbí, budu hájit svobodu vyznání pro občany, demokratickou kontrolu podle zmíněného zákona (3/2002 Sb.), podle jeho § 5, který stanovuje podmínky působení náboženských organizací. K Satanově komunitě zůstávám neutrální jako ke kterémukoli jinému subjektu tohoto druhu,“ reagoval doc. ThDr. Ivan Štampach, který přednáší na katedře regionalistiky na Univerzitě v Pardubicích.

I tak celé kauzy zneužil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Satanova komunita plánuje stát se oficiálně registrovanou církví, pomáhá v tom bývalý český religionista Ivan Štampach. V poslední době se Štampach stal oblíbeným respondentem pořadu ČST Praha 168 hodin, pokud se hovoří o otázkách víry nebo kulturních tradic,“ napsal na Twitter. Úředník Pražského hradu tak hodnotil neověřenou informaci.

Jak je možné se dozvědět z informací na stránce Satanovy komunity, jedná se o partu několika lidí. Je tedy nepravděpodobné, že by se jim podařilo sehnat podpisy „300 zletilých občanů České republiky nebo cizinců s trvalým pobytem v České republice hlásících se k této církvi a náboženské společnosti“ podle § 10, odstavce 2 písmena c zákona 3/2002. Registrace není nároková a ministerstvo kultury před registrací například zkoumá, zda registrovaná skupina „závažně nenarušuje veřejnou mravnost či veřejný pořádek.“

 Jakub Jahl (alias Jakub Sobek), zakladatel Satanovy komunity, je znám neustále měnícími se názory a přemety. V roce 2011 byl těžkým antisemitou, který pálil před plzeňskou synagogou papír připomínající vlajku státu Izrael. Ještě v roce 2017 Izrael nazval rasistickým státem a řekl, že svého činu nelituje.

Podle týdeníku Refex navíc 11. září 2011 zneuctil pomník americké armádě, která osvobodila Plzeň od německého nacismu. Pomník trochu připomíná dvě věže WTC, a tak to lidé okolo Jahla podle Reflexu vzali šmahem a rovnou zkarikovali i sám teroristický útok v New Yorku, kde zahynuly tři tisíce nevinných obětí. Nalepili na věže pomníku modely letadel „jako“ do domů zabořené. K tomu mládenci rozdávali letáky s textem: „Kdo je skutečný terorista? Až 11. září sklidila Amerika svou bouři!“

V roce 2013 Jahl neoprávněně zveřejnil na internetu část soudního spisu, za což dostal od Úřadu na ochranu osobních údajů čtyřtisícovou pokutu. „Jahla a Raise nelze považovat za dva nezávislé objektivní svědky. Jahl byl odsouzený za poškození pomníku Díky, Ameriko! a v minulosti se dopustil několika přestupků. Jeho matka navíc vypověděla, že její syn může upřednostňovat své cíle,” vysvětlila tehdy soudkyně Bohdana Kučerová.

Pak se zase nějakou dobu angažoval u Mormonů. Jakub Jahl je tedy osobou, která se ráda vidí v médiích. A Lidovky mu v tomto ohledu dělají službu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.