Pro Lubomíra Čáslavu není označení „troll“ úplně přesné. Původní označení „internetový troll“ znamenalo subjekt (mohla to být fyzická osoba nebo profil na sociálních sítích, případně diskusní nick spravovaný skupinou osob), který narušuje, většinou nesmyslnými, příspěvky diskusi na sociálních sítích nebo diskusích fórech. Na internetu jsou přímo osoby, které aktivně podporují informační vlivové operace (zejména Ruska) a to nejrůznějšími způsoby, které mohou zahrnovat i fungování klasického internetového trolla…

Lubomír Čáslava alias Jean Leroux je civilní zaměstnanec ministerstva obrany, pracující v Agentuře bezpečnosti informací, známý díky svému nesnášenlivému postoji vůči NATO a naopak jasným názorovým příklonem k Ruské federaci. Současně má udělenou bezpečnostní prověrku pro zacházení s utajovanými skutečnostmi pro stupeň “tajné”. Jeho aktivity na sociálních sítích byly již několikrát předmětem zájmu médií (1, 2, 3, 4).

Tato odhalení zřejmě vedla k tomu, že jeho osobní profil pod skutečným jménem je již nedostupný a místo něj má alternativní profil Jean Leroux. Že jde o stejnou osobu, není pochyb. Jeho profil obsahuje mimo jiné rodinné příslušníky, kteří odpovídají skutečnému Čáslavovi. Čáslava je velmi aktivní ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze.

Kromě toho je však nesmírně aktivní všude možně po internetu. Pod svým jménem často vystupuje v diskusích pod články, píše recenze atd. Např.: „Lubomír Čáslava Rusko by se proti podobným sračkám mělo už konečně začít bránit. Média ovládají zdegenerovaní idioti a zrádci. Havloidní špína nejhlubšího kalibru. Sebranka k pozvracení v čele s celou TOP09, různými obludkami typu Peszynski a pod.“ Tento komentář napsal na Aeronet pod tento článek.

Další jeho komentáře:
„Zejména v poslední době a v naší zemi zejména v těchto dnech se stále více ukazuje pokrytectví a faleš současného systému. Smrt dvou vůdců a symbolů, v dokonalé synchronizaci, nastavuje lidem zrcadlo. Někteří se do něj zatím nedokáží podívat ale dlouho jim to nevydrží. Ukazuje se v plné nahotě že slova pravda a láska si patentovali nenávistní lháři a vrazi. Svět se změní. Jsem si tím jist. Vzdávám se své virtuální identity a přeji všem lidem nalezení té skutečné pravdy a lásky uvnitř sebe. Krásné svátky. Lubomír Čáslava“

(Komentář z roku 2011, kde použil přezdívku Laroux. Všechny jeho komentáře na tomto serveru jsou zde.)

„Švindlu je všude plno ale i tak se musíme rozhodnout. KOHO MAJÍ lidé volit? ČSSD? ANO? ODS? TOP09? A zlý pryč!. Tohle všechno jsou bandy prošpikované skutečnými oportunisty a převlékači kabátů, kteří si za korunu nechají vrtat koleno a za dvě prodají i svou matku. Nemáme volit? Pozor. oni ti jejich skalní příznivci volit budou. A pak Brusel zavelí a máme tu do dvaceti let chalifát. Naše vnučky a možná i dcery ještě stihnou zážitek s pojídáním kebabu pod burkou. Místo do divadla nebo do IKEi si půjdeme s devítiletou dcerkou či manželkou (taky devítiletou) užít kulturu na Staromák, kde se budou kamenovat popírači Mohamedova odkazu. KDO se neposere z vyhrožování EUrošmejdů, kteří si tam tu pakáž pozvali a teď se potřebují zbavit toho nejhoršího co se jim tam nahrnulo? Sorry. Jediný kdo v této věci mluví pořád stejně je Okamura. NIKDO. Opakuji NIKDO jiný (když nepočítám vygumovaného pseudoodborníka na Islám Konvičku, kterého jsem argumentačně dostal během deseti minut) nevaruje před nebezpečím migrace. Mám na mysli představitele politické strany. Pro mě je účelově Okamura jediná volba a SERE mě takovéhle pomlouvání, které má odradit voliče. Kam půjdou? K Babišovi?“

(Napsal Čáslava před dvěma lety v diskusi na Občanském týdeníku)

Pod článkem na webu Slobodný výběr s titulkem „Rusi informujú o tisícke amerických inštruktorov v sýrskej provincii Idlib“ připojil Čáslava jednoslovný komentář: „Postřílet.“

Dle médií na Ministerstvu obrany jsou dohledatelné smlouvy, z nichž je patrné, že konkrétně pracuje v Agentuře bezpečnosti informací, což je podřízený útvar odboru bezpečnosti MO.

Čáslava je zjevně protizápadně zaměřený (proti EU a proti NATO), podporuje politiku Ruské federace, která označuje NATO za protivníka a vystupuje proti stávajícímu demokratickému zřízení. Zároveň ovšem přichází do kontaktu s citlivými informacemi z oblasti národní bezpečnosti a disponuje bezpečnostní prověrkou na stupeň “tajné”.

Článek pochází z přehledu za měsíc říjen. Celý pravidelný přehled dezinformační scény je zde.

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.