Čeští Elfové každý měsíc vydávají přehled české dezinformační scény. Věnují se v něm počtu zachycených e-mailů nebo své činnosti. Jednou z jejich aktivit je také monitoring dezinformační scény. Tentokrát se věnují Žarkovi Jovanovičovi a dalším „pěšákům“ v dezinformační scéně.

Troll – Šampion měsíce

Žarko Jovanovič provozuje v dezinformační scéně aktivní a známou internetovou televizi Raptor TV. Sám Žarko Jovanovič je aktivní v řadě spolků a FB skupin zaměřených na dezinformace, propagaci proruských narativů, případně propagaci a organizaci islamofobních a antiimigrantských extremistických spolků a skupin.


Příklady aktivního zapojení do skupin:

 Tajná skupina „IvČRN monitoring neziskovek“, jeden ze správců je Martin Ambros. Propojení na dezinformační scénu (Žarko Raptor Jovanovič), okolí prezidenta Zemana (Ivanka Kohoutová – ředitelka školy vyznamenaná státním vyznamenáním za „boj proti nenávistné ideologii“ vyloučením studentky v hidžábu, redaktorkou TV Prima natáčející manipulativní reportáže o islámu a neziskových organizací, Karolina Hošek Štruncová, trollové – exmuslim Lukáš Lhoťan, Pavel Cimbál).

Uzavřená facebooková skupina Stop (zlegalizované) ilegální migraci (správci: Radka Hladíková, Chytra Zdeněk, Michal Hrubý, Raptor TV, Freedom for Europe – Welcome to Reality, moderátoři: Žarko Raptor Jovanovič, Marek Markus, aktivní přispěvatelé: Danuška Drexlerová, Naděžda Hluchlíková).

Skupina Rusko – záruka míru a naší svobody: Uzavřená skupina s mottem „Pro všechny přátele Ruska a jejich spojence. Для всех русских друзей и их союзников“. Pro rusky nemluvící: znamená to to samé co česky. Propojení na dezinformační a ruskou scénu je zřejmé z obsazení skupiny: Žarko Raptor Jovanovič, Jiří Vyvadil, Jana Volfová (dříve Hlavu vzhůru a další obskurní hnutí). Podle profilových fotek řada podporovatelů SPD a dalších extremistických stran.

Hej, Občané!, z.s., FCB diskusní skupina. Uzavřená skupina, spojená s pro-ruským dezinformátorem Žarko Raptorem Jovaničem (správci: Freedom for Europe – Welcome to Reality, Raptor-TV.cz, Michal Hrubý, Hej, občané z.s., za silnou a suverenní ČR, Martina Šupová, Žarko Raptor Jovanovič, častí diskutující: Pavla Juřičová, Miroslav Pastor, Mára Kočí, Božena Weitingerová /zveřejňuje pravidelně svodky z ruského tisku/, Drahuš Ka).


Žarko Raptor Jovanovič spolupracuje s Radkou Hladíkovou (viz měsíční přehled za únor), což je významná postava dezinformační scény, podle svých slov pracuje pro poslankyni Bundestagu za AfD Beatrix von Storch, podílela se Zdeňkem Chytrou na kampani AfD, jezdí na akce, které natačí Raptor TV (Žarko Raptor Jovanovič), je jedna z členek spolku „Čest, svoboda, respekt“, který koná akce o „slovanské vzájemnosti“ přímo v prostorách Ruského střediska vědy a kultury při ambasádě.


Další informace o Raptor TV

TV Raptor TV sídlí na doméně raptor-tv.cz. Majitel domény je veřejný, konkrétně jde o firmu Maja Bohemia, s.r.o., sídlí v pražských Holešovicích. Pozoruhodné je, že firma má jako předmět podnikání oční optiku. Ta na uvedené adrese skutečně do nedávna byla a bylo možné si tam koupit brýle od samotného Žarka. Kromě Maja Bohemia v tomto domě jiné firmy nesídlí. Dům samotný patří fyzické osobě Marii Rosypalové, o níž však nejde najít bližší informace. Optika samotná má však zajímavého souseda, konkrétně ruské potraviny GOPAK, ty mají stránky na FB a spoustu kladných recenzí všude možně, ale nemají IČO a z internetu tudíž nejde zjistit, kdo za nimi stojí. Při průzkumu místa však bylo zjištěno, že potraviny provozuje společnost MERIDIANIX, s. r. o., IČ: 26469928, jejíž aktuální jednatelkou a jediným společníkem je SVITLANA SLADKA, dat. nar. 19. září 1993. Jde zřejmě o rodinnou firmu, dřívějšími majiteli byli Vitalij a Lyudmyla Shapovalovi, oba původem z Oděsy. Shapovalov v Česku vlastnil několik firem, zaměřených obvykle na realitní trh. Bližší informace o nich je obtížné dohledat, navíc umístění na stejné adrese jako Žarkova optika může být náhoda. Zpět k optice. Více se touto firmou zabýval pouze a jenom AERONET, který předvedl skutečně mimořádně kvalitní OSINT.

Aeronet se totiž jako jediný věnuje zřejmě zásadní postavě celého dění. Letos 80leté Janě Bulínové. Podle Aeronetu matce Žarka Jovanoviče, což se zatím nepodařilo ověřit. Bulínová je jednatelkou Maja Bohemia a řady dalších firem, kromě toho má také několik živnostenských oprávnění. Podniká podle všeho zejména v realitách. Kromě řady firem je na ní napsaný spolek Hej, občané, který mimo jiné provozuje poměrně velkou proruskou a dezinformační skupinu na FB. Spolek pořádá demonstrace, zaštiťuje debaty moderované Žarkem Jovanovičem atd. Má dokonce transparentní účet, jehož prostředky by však nestačily ani na reportáž z Pardubic.

Na stránkách spolku často vystupuje další aktivista, konkrétně Robert Žák. To je mediálně velmi známá figura, ačkoli obvykle nebývá uvedeno jeho jméno. Žák je ten člověk, který v prezidentské volbě před novináři zavíral dveře se slovy, že se dovnitř dostanou jen přes jeho mrtvolu. Je to také ten člověk, který sehrál aktivistu na Václavském náměstí, kde před několika kamerami řval na Michala Horáčka, že sem chce pozvat migranty. Více zde, čas 1:02.

A je to také člověk, který v reportáži o Řádu národa od Reportérů ČT vychází z vily Zdeňka Zbytka a reportér se ho ptá, zda uvnitř sídlí Řád národa. Nicméně zpět k paní Bulínové. Firmy, v nichž jedná či je vlastní ona, vystupuje obvykle i Žarko Jovanovič.

Samotná firma Maja Bohemia je vlastněná řetězcem společností, který končí kupodivu spolkem. Konkrétně Maja je vlastněná akciovkou JB Property, a. s. (JB zřejmě Jana Bulínová), tuto, a. s. vlastní FInar, a. s., tu vlastní z poloviny družstvo Roblínslý rarášek a druhou polovinu vlastní Hrabě Kokšín, s. r. o. Předsedou družstva je Mgr. PAVEL ČVANČARA, viz níže. Hrabě Kokšín vlastní advokát Jan Hynšt a spolek Společenství třetí ruky, ten vlastní opět Čvančara. Čvančara je rozhodcem u smírčího soudu na Smíchově. Hynšt je advokát a má advokátní kancelář spolu s Čvančarou.

Trollové – pěšáci české extremistické scény aktivní v dezinformační scéně

Následující příklad ukazuje nový trend, kdy v rostoucí míře jsou dezinformační příspěvky vytvářeny domácí extremistickou scénou. Zatímco před rokem jsme velmi často zachycovali falešné profily plné rusismů, nyní roste počet skutečných lidí, občanů ČR, kteří jsou radikalizovaní a šíří dezinformace a proruskou propagandu.

12. 5. 2019 umístil Vít Kučík na svůj FB profil post týkající se řetězových mailů kolujících mezi seniory. Status však následně přesdílel profil Misha Julišová (2000+ sledujících), přičemž status opatřila alternativním framem (aktuálně je status z profilu MJ již smazán). Konkrétně uvedla, že Kučík důchodce nazývá „E-mailovými šmejdy současného Česka“ s výzvou, že by lidé měli FB tento „nenávistný“ status nahlásit. To sice byl pravý opak skutečného obsahu statusu, ale tento profil zřejmě vsadil na to, že lidé původní dlouhý text statusu číst nebudou a obratem zareagují negativně.

To se více méně potvrdilo. Kromě vulgarit byly použity i výhružky násilím a další obvyklé projevy v tomto druhu FB debat. Je zřejmé, že obrat debaty byl vyvolán profilem Misha Julišová. Navzdory stylizovaným fotkám, které má na profilu a které by mohly navodit dojem, že jde o trollí profil jde o reálnou osobu jménem Michaela Julišová. Ačkoli informace jsou spíše kusé, vypadá to, že v posledních letech prodělala poměrně výrazný názorový vývoj, až se ocitla mezi extremistickou scénou.

Její záliby v sociálních sítích si média všimla už před prezidentskými volbami 2013, kdy poskytla krátký rozhovor Respektu. V té době podle Respektu žila v Třebíči a starala se doma o syna. Podle jejích vyjádření pro Respekt odsuzovala Nečasovu vládu a prezidentkou by podle ní měla být Táňa Fischerová.

Od roku 2013 však Michaela Julišová vyhledává čím dál tím agresivnější části politického spektra. V současnosti je častou autorkou Parlamentních listů, Protiproudu, Svobodného vysílače a je obecně velmi aktivní (1, 2, 3).

Mimo to se také fyzicky účastní přednášek, diskusí a dalších aktivit, např. viz printscreen z jejího profilu o návštěvě debaty s názvem „Inkluze jako vstupní brána islámu“. Seznam přátel má skrytý, ale s využitím většího množství profilů s různými přáteli lze vysledovat řadu známých figur dezinformační scény: Zdeněk Ondráček, Jan Korál, Petr Štěpánek a další.

Podobný případ je Hana Jemelková (přes 1 600 přátel), která diskutuje pod statusem Víta Kučíka. Jemelková je reálná osoba, žije v Praze, svého času byla aktivní v Islám v ČR nechceme, ale už není. Je to typické spojení islam ofobního a dezinformačního hnutí.

Tráví většinu času na PC, je zajímavé že v řetězových mailech proti establishmentu byla aktivní už v roce 2011, kdy jeden přesdílela na svém profilu (29. 12. 2011) – což je důkaz, že opravdu existovalo už dlouhodobě budované podhoubí, na které se Rusové jen napojili.

18. 11. 2011 sdílela hoax o Romech – i když tolik bojuje za to, že jsou senioři schopní posoudit, jaké informace konzumují, naopak ukazuje jak jsou náchylní sdílet neověřené informace.

Je u ní taky patrná rostoucí radikalizace. Zároveň ve stejné době, kdy sdílí hoaxy si stěžuje, že neví, jak Facebook vlastně funguje. Nicméně na FB je velmi aktivní. Sdílí obrovské množství nenávistného a dezinformačního obsahu. Zejména pak Parlamentní listy, Raptor TV a další obdobné zdroje. Stejně tak lidé v přátelích ničím nepřekvapí. Jde například o Břetislava Olšera, Hynka Berana, Zdeňka Ondráčka či Lubomíra Volného.

Jemelková se také podílí na podněcování nenávisti vůči neziskové sféře. Konkétně šíří narativ, že na sociální služby by peníze byly, kdyby stát nefinancoval lidskoprávní NNO. Viz printscreeen.

Jemelková se také podílela na svolávání nájezdu na profil VK, neboť stejně jako Julišová nasdílela původní status na svou zeď s manipulativním komentářem. Viz printscreen.

Celkově po pročtení debaty k řetězovým emailům na profilu V. Kučíka se nezdá, že by se v ní pohybovalo větší množství trollů s falešnými profily. Naopak se zdá, že Julišová s Jemelkovou aktivizovaly své početné skupiny přátel, sledujících a obecně příznivců. U obou se jedná o reálně žijící osoby. Obě nasdílely status Víta Kučíka na své zdi, do svých skupin podporovatelů, v obou případech se tak stalo s manipulativním komentářem, který zcela otočil původní rámec statusu.

Celou analýzu najdete zde.


Čeští Elfové

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.