Matteo Salvini se stal hvězdou dezinformačních webů, nebo například i politiků z hnutí SPD, v boji proti nelegální migraci. Jeho politiky si všímají i klasické zpravodajské weby. Navenek chce Itálie vytlačit lodě neziskovek. Salvini prý plánuje postavit zeď proti uprchlíkům na hranicích se Slovinskem. „Dovoz“ uprchlíků neziskovkami nedávno kritizoval i například Radim Fiala (SPD). Odpadlík od SPD Lubomír Volný zase přišel s šokujícím videem údajné spolupráce neziskovek s pašeráky. Článek o tom publikoval Sputnik. Ovšem, je tu jeden háček. Ne vše vám dezinformační weby nebo poslanci SPD prozradí.

Agentura Reuters zhruba před týdnem informovala, že od začátku roku 2019 se do Itálie dostalo přibližně 3 126 migrantů. Do Itálie připlouvají z Tuniska, následuje Pákistán, Pobřeží slonoviny, Alžírsko, Irák a Bangladéš. Více než dvě třetiny z nich však byly vyzvednuty na moři (relativně blízko pevnině) italským námořnictvem a pobřežní stráží. Tady složkami, na které má vliv Mattoe Salvini a jeho Liga Severu. Reuters naopak informuje, že na lodích neziskových organizací pouhých 300.

Je pravdou, že počet migrantů, kteří připluli do Itálie, se rok od roku snižuje. V roce 2015 to bylo 154 000 migrantů, což je o devět procent nižší číslo, než v roce 2014. V roce 2016 pak 136 tisíc, v roce 2017 120 tisíc migrantů a v roce 2018 do Itálie připlulo už jen 20 tisíc migrantů. Jedná se tedy o obrovský pokles. I to má však jeden háček. Salvini je ve vládě až od poloviny roku 2018. Zásadní vliv na počty migrantů měla dohoda, kterou za podpory EU domluvila předchozí italská vláda s Libyí v roce 2017 (účastnilo se jí jak oficiální vedení Libye, tak i cca 60 navzájem rozhádaných kmenových vůdců). Tvrdit tak, že se migrace do Itálie snížila díky Salvinimu, je minimálně diskutabilní.

Itálie má i nový plán pro boj s migrací, chce vrátit do hry trvalé přerozdělování běženců. Italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi to řekl v rozhovoru, který v neděli otiskl deník Corriere della Sera. „Jasně odmítáme nové návrhy na přerozdělování migrantů v EU! Italský bezpartijní ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi chce v Evropské unii prosadit nový plán, jak se vypořádat s migrací, jehož součástí by byl například mechanismus přerozdělování nově příchozích uprchlíků. Chce to přednést na dnešní radě ministrů zahraničí zemí EU. Pro závazný mechanismus na přerozdělování migrantů se vyslovil i Heiko Maas, šéf německé diplomacie. To je pro hnutí SPD naprosto nepřijatelné. Zeptáme se vicepremiéra italské vlády, ministra vnitra a předsedy naší partnerské strany Liga Mattea Salviniho, zda je toto oficiální pozice italské vlády, nebo jenom iniciativa ministra zahraničí,“ zareagoval Tomio Okamura. Otázkou však je, na co se chce Okamura Salvaniho ptát. Zavedení kvót je totiž oficiálním stanoviskem italské vlády. Přesvědčit se o tom můžete na straně 26 tohoto dokumentu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com