V neděli 28. července v brzkých ranních hodinách někdo vyčistil Karlův most, který poškodila dvojice německých turistů. Podle příslušníka firmy, která v Praze 1 zajišťuje úklid a pořádek veřejných prostranství, na místě toho dne parkovala bílá dodávka. Muž zároveň vyjádřil podezření, že čištění proběhlo za pomoci tzv. vapky neboli vysokotlakého čističe, který čistí silným proudem vody.

To, že někdo je schopný tak rychle vyčistit malby z pilíře Karlova mostu se stalo terčem vtipů. Bohužel ovšem i terčem dezinformace. Tu vypustil Pavel Řezníček. Nesmysl má tisíce sdílení. Podle jeho obrázku měla stát oprava 1,5 milionů a celý měsíc. Ani jedno není pravda. Škoda byla od začátku stanovena na 40 tisíc korun. Nikoliv půl druhého milionu. Původní plán měl trvat tři týdny, nikoliv měsíc. „Termín zhotovení je věcí smluvních stran, tedy TSK a restaurátora. Předpokládám, že delší časový horizont byl domluven pro případ, že by se standardní postupy ukázaly jako nedostatečné, a bylo třeba hledat vhodnou metodu dočištění,“ vysvětloval Petr Kuneš z Technologické laboratoře Národního památkového ústavu. Ostatně dočištění bude nutné tak či tak.

Relativně dlouhé přípravy na čištění byly v této situaci i pochopitelné. Typově se měly zkoušet odstraňovací prostředky na bázi rozpouštědel, avšak aplikované ve formě pasty nebo gelu, aby se riziko penetrace barevných látek do kamene snížilo,” řekl Kuneš pro Lidovky.cz.

Některé vtipy:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.