Andrej Babiš na tiskové konferenci už v době, kdy nebyly sečteny všechny hlasy, ale vědělo se, že prohraje, vyzval své voliče k respektování výsledků voleb. „Chtěl bych poprosit všechny naše podporovatele a všechny naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál a že máme nového prezidenta,“ řekl na tiskové konferenci Andrej Babiš, který prohrál druhé kolo prezidentské volby. Porážka byla totiž zřejmá od samého počátku, protože Andrej Babiš prohrával i po sečtení malých okrsků, ve kterých se očekávala spíše jeho výhra. Petr Pavel zvítězil ve více než 11 tisících okrscích z 14 857 možných.

Výzvu Andreje Babiše však neuposlechla část dezinformátorů a různých protivládních aktivistů. Začali se šířit teorie, že takto rychle nebylo možné sečíst hlasy, když jindy to trvá hodiny. Příklad může být status stránky „Za pravdu“ Patrika Pečénky. Přitom věc je naprosto jednoduchá. 2. kolo prezidentských voleb se počítá spolu se senátními volbami nejjednodušeji. Volební komisaři musí hlasy vytřídit jen na dvě “hromádky”, hlasy sečíst a odevzdat zápis. Ten se vozí na přebírací místo v elektronické podobě. Na rozdíl například od voleb do poslanecké sněmovny, kde volební komisaři musí spočítat i preferenční hlasy a volebních lístků je navíc mnohem více. Nejobtížnější, co se počítání týče, jsou komunální volby, kde lidé mohou zaškrtávat napříč kandidujícími uskupeními, navíc statutární města mají i zastupitelstva městských částí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.