Možná znáte ty reklamy, co slibují, že Vám půjčí pět, deset, patnáct tisíc zadarmo nebo za drobný poplatek a to vše rychle. finanční experti však varují, že tyto reklamy s lidmi manipulují a v půjčkách je většinou mnoho háčků. Dokonce Google již inzerci na “rychlé půjčky” nepřijímá.
„Finanční produkty tohoto typu negativně ovlivňují životy lidí, a proto chceme uživatele před tímto nebezpečím chránit. Náš výzkum totiž prokázal, že tyto půjčky mohou vést k nesplatitelným dluhům.“
Z vyjádření společnosti Google ČR
“Poskytovatelé tohoto druhu půjček jsou nechvalně známými specialisty na nejrůznější typy zpoplatnění svých služeb. Samozřejmě tyto nesmyslné poplatky celou věc ještě o něco zdraží. Nemyslíme přitom poplatky, které činí řádově desetikoruny či stokoruny, ovšem ani ty se lidem nelíbí, především při kontrole měsíčního bankovního výpisu. Převážně se jedná o několikatisícové poplatky, které musí klient zaplatit při žádání o úvěr a následném posouzení, či o částky v téměř totožné výši, kterými nebankovní instituce zpoplatňují předčasné zaplacení úvěru. Na českém trhu jsou i takové společnosti, u kterých musí klient tehdy, pokud chce svou půjčku splatit dříve, uhradit kromě tohoto poplatku, který se pohybuje řádově několika tisíců korun, i veškeré úroky, které by musel zaplatit v situaci splácení půjčky dle původně domluveného záměru. Jinak řečeno, když by předčasně půjčku splatil, nepředstavovalo by to pro něj žádnou výhodu,” píše se na webu Online půjčky.
“Další podstatnou částí smlouvy o rychlé půjčce bývají u těchto společností odstavce, jež se zabývají jejímu opatření. Některé firmy, které poskytují půjčky požadují, aby klient v jejich prospěch podepsal biancosměnku. To může následovat v případe, kdy přesně není vytyčeno, za jakých podmínek ji klient může splnit, a na jakou částku, což je velmi riskantní (třeba že společnost směnku vyplní až za nějakou danou dobu, kdy klient není schopen splácet). Jestliže ale nic takového ve smlouvě zahrnuto není, vystavuje se klient možnému nebezpečí. Zástupce společnosti totiž může směnku vypsat na takovou peněžní sumu, jež ho zrovna napadne, poté ji bude pochopitelně do klienta požadovat a i vymáhat,” píše se dále.
“Hlavní výhodou rychlých půjček je očividně rychlost a administrativní nenáročnost. Klient má možnost vyřídit svoji půjčku v řádu několika minut a navíc z pohodlí domova, přes internet nebo telefon. Za pohodlí a rychlost se ovšem platí, a ne zrovna málo. Poplatky a sazby jsou samozřejmě rozdílné s každou společností, nicméně např. za půjčku u společnosti Rychlá půjčka s.r.o. v hodnotě 2 000 Kč na 15 dnů je klient vázaný zaplatit poplatek ve výši 410 Kč spolu s měsíční procentní sazbou 41,57 % a RPSN 9 247,3%. Tyto krátkodobé vysoko úročené půjčky o malém objemu se také mohou označovat jako mikropůjčky,” píše server Hypoindex.
Co dělat, když potřebujete nutně peníze?
1. Pokud je to z důvodu například opožděné splátky hypotéky nebo platby nájmu, požádejte druhou stranu o odklad splátky. Ano, je to trapné žádat někoho, že mu zaplatíte třeba až za 14 dní, ale většinou pro Vás bude mít pochopení.
2. Požádejte svého zaměstnavatele o zálohu výplaty.
3. Požádejte svou banku, které věříte, o zřízení kontokorent. Kontokorent má tu výhradu, že až Vám přijdou peníze na účet, automaticky se úvěr splatí.
4. Požádejte svou banku o zřízení kreditní karty. Je to už poměrně špatné řešení, ale banka vám přesto jistě nabídne lepší podmínky, jak nebankovní společnosti.