Na Facebooku se objevují příspěvky, které tvrdí, že Rusko spustí brzy novou ofenzivu na Ukrajině. Spuštění bylo datováno na 17. května. „Putin před hodinou dorazil do Kremlu na mimořádné zasedání Rady bezpečnosti a učinil důležité prohlášení pro celou zemi. V souvislosti s pokračujícími dodávkami zbraní kyjevskému režimu jsme učinili vážné rozhodnutí. Již 24. února byl mnou Západ varován, že přichází kvůli zasahování do naší speciální operace a napomáhání nacistickému režimu. Na Ukrajině je zatím sestavena jen nepodstatná část našeho vojenského kontingentu. 17. května začne v plném rozsahu,“ tvrdí jeden z příspěvků.

Jedná se však o zbožné přání prorusky orientovaných lidí a s realitou to nemá nic společného. Podle všech dostupných informací Rusku dochází munice a zbraně a muselo dokonce požádat i o munici například KLDR.

Zpráva o nedostatku munice a zbraní u Rusů se objevila v několika zpravodajských portálech. Podle jednoho z nich, Seznam Zprávy, americké představitelé považují tajné dodávky z KLDR za další z důkazů, že se ruské zásoby munice ztenčují. Vojenský analytik Jan Dyčka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že Rusové mají ještě z dob Sovětského svazu poměrně velké zásoby takzvané „hloupé“ munice. „Zároveň se zdá, že jejich zbrojovky a muniční továrny naběhly na válečnou výrobu už před začátkem konfliktu, a to minimálně u této levné munice.

Vojenský analytik Lukáš Visingr očekává, že v dlouhodobém horizontu nemůže Rusko západním kapacitám stačit. „Zbrojní potenciál Západu je obrovský, jen je potřeba ho aktivovat. Rusové se naopak potýkají s čím dál většími problémy. V případě dělostřelecké munice už je to poznat, někdejší ruská obrovská dělostřelecká převaha je pryč. Rusové střílejí tempem, které je dvakrát až třikrát pomalejší oproti tomu, co jsme viděli v nejintenzivnějších obdobích, například v boji o Severodoněck nebo Lysyčansk. Rusům zřejmě dochází munice a mají opotřebované dělostřelecké zbraně,“ uzavřel Visingr pro CNN Prima News.

Příspěvky tedy spíše připomínají chování Adolfa Hitlera z dubna 1945, kdy přesvědčoval lidi a vojáky o konečném vítězství nacistů ačkoliv spojenci byli už před branami Berlína.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.