Případ s nedávným zadržením ruských soukromých bojovníků z Vagnerovy armády v Bělorusku je znám i u nás. Informoval o něm například server Irozhlas.cz. Podle zpráv podezřívá Bělorusko tyto osoby, že chtěly na jeho území vyvolávat nepokoje. Běloruským vyšetřovatelům někteří ze zadržených sdělili, že letěli do Istanbulu prohlédnout si chrám Hagia Sofia, jiní na další místa v Turecku. Údajným skutečným cílem prý měla být nejmenovaná země v Latinské Americe.

Zdůvodnění velmi podezřele připomíná pokus o otravu bývalého ruského agenta Skripala, kdy agenti GRU Boširov a Petrov tvrdili, že se chtěli podívat na salisburskou katedrálu (a také na Stonehenge).

Incident přivedl ruský satirický web IA Panorama (obdoba našich Paralelních listů či webu AZ247) k napsání článku „Rusové zadržení v Bělorusku: ‚Na radu přátel jsme se přijeli podívat na katedrálu Svatého Ducha‘“, který přebíráme:

Dvaatřicet ruských občanů, kteří byli zadrženi policejními orgány při pokusu o destabilizaci situace v zemi před prezidentskými volbami, poskytlo první svědecké výpovědi. Muži trvají na své naprosté nevině a tvrdí, že do země přijeli výlučně s turistickými záměry.

„Jsme zaměstnanci jedné firmy. Dva naši kolegové nám poradili, abychom si zajeli do Minsku a prohlédli si katedrálu svatého Ducha. Je to velmi stará budova s jedinečnými pilastry na věžích, postavená ve stylu polsko-litevského baroka. Chtěli jsme navštívit chrám už před dvěma dny, ale v Minsku v tu dobu bylo velmi deštivo. Podle předpovědi mělo dnes být slunečno a my si těšili, že se konečně dostaneme na území této architektonické památky, ale v noci nás zadrželi. O nějakých volbách jsme nic nevěděli. Ale samotné Bělorusko se nám velmi líbilo. Jsme obyčejní turisté z Ruska a chceme domů,“ prohlásil jeden ze zadržených Rusů.

Běloruská KGB už prověřuje svědectví zadržených a hledá jejich přátele, kteří jim poradili navštívit katedrálu. Rusové zůstanou ve vazbě minimálně do skončení voleb.


author