Diletantství Ruska někdy nezná mezí. Tak například ruská média a úřady stále tvrdí, že za útok na Kerčský most mohou Ukrajinci, kteří vjeli na most nákladní automobilem plný trhavin. Ačkoliv vědci a odborníci poukazují, že to není pravda.

Každopádně jako důkaz svých tvrzení o nákladním automobilu Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, včetně pěti Rusů a tří občanů Ukrajiny a Arménie. Jako důkaz však předložila například pas jednoho z Ukrajinců. Ten však je fotomontáží. Vznikl z veřejně dostupného vzoru, který jde najít na internetu od roku 2016. Důkazem je, že Rusové se ani nenamáhali změnit čísla vzorového pasu, ze kterého falsifikát vznikl.

Ruské bezpečnostní složky také zveřejnily rentgenový snímek auta, jehož náklad o víkendu způsobil výbuch na Kerčském mostě na Krymu. Na zveřejněném rentgenu však není rezervní kolo, které je vidět na záběrech z kamerového systému a chybí jedna z náprav kamionu.

AKTUALIZACE: Jako důkaz, že za útokem stojí Ukrajinci se fotografie pasu objevovala jen na ruských sociálních sítích a také se objevil v článku Týdeníku EURO. Ruská FSB snímek pasu jako důkaz nepoužila. S největší pravděpodobností byl snímek pasu myšlen jako vtip, protože muž na fotografii jen Sam Hyde. Někteří Rusové však informaci vzali vážně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.