Ruská propaganda má občas svébytný smysl pro humor. Nejnověji tvrdí, že pobaltské země musí být vděčné a šťastné, že je po druhé světové válce okupoval Sovětský svaz a že bez něj by jim bylo mnohem hůře. Litva, Lotyšsko a Estonsko mají však na násilné přičlenění k Sovětskému svazu trošku jiný názor.

Aférku odstartovala samotná Ruská ambasáda v Estonsku, když na Twitter pustila článek „Proč bylo Pobaltí skvělým místem na život pod kontrolou Sovětů.“

Text je doplněn fotografiemi skvělého života v Pobaltí ze 60. až 80. let minulého století. Článek měl dokazovat, že pobaltské státy byly privilegované v SSSR a také na nekonečné možnosti, které jim Sovětský svaz nabízel. Už nikdo však nenapsal, že drtivá většina místních obyvatel byla proti násilnému připojení k SSSR.

Sovětský svaz byl super. Opravdu?

Autoři prokremelského textu tvrdí například, že radikální sovětské reformy byly aplikovány v pobaltí šetrněji. Text ruská ambasáda zveřejnila v době výročí masivních deportaci obyvatel Pobaltí do gulagů na Sibiř.

Dále jsou v článku dezinformace doslova ze zlatého ruského fondu: „Lotyšsko, Litva a Estonsko byly považovány za nejprivilegovanější ze 16 států SSSR“. V překladu to znamená, že být násilně obsazen Sověty je vlastně privilegium. Podle této logiky bylo v roce 1956 privilegované Maďarsko, později v roce 1968 Československo a v roce 1980 i Afghánistán.

Sovětské Pobaltí

Při rozpadu SSSR v roce 1991 byly pobaltské země první, které vyhlásily nezávislost, což také svědčilo tom, že se až tak vyvolené necítily. Jednotlivé země SSSR byly odříznuty od okolního světa. Všude vládla cenzura, represe, zakázána byla západní hudba i některé publikace.

Dmitri Teperik, ředitel Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost říká, že Kreml je schopen inspirovat své stoupence, aby neutralizovaly úspěchy Západu a svobodných zemí. Překroucení faktů a pečlivý výběr vhodných obrázků na podporu příběhu Kremlu se časem stává normou, aby se bagatelizovaly nepříjemné stránky sovětské historie.


Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk