Rusko bylo mnoha aktivisty „alternativní scény“ vnímáno jako alternativa zkaženého západu. Velkou trhlinu tomu však v této velmoci na východě dávají opatření proti pandemii COVID-19. Rusko dokonce bude například trestat ty, kteří šíří informace o nebezpečí očkování. „Roszdravnadzor (ruský státní úřad pro dozor v oblasti zdravotnictví) nařídil územním úřadům, aby identifikovaly ty, kteří šíří informace o nebezpečí očkování. Zvláštní pozornost bude věnována antivakcinačním lékařům. Podle tohoto pokynu budou informace o antivakcinačních pacientech poskytovány státnímu zastupitelství a vyšetřovacím orgánům. Občané, kteří se aktivně zapojí do antivakcinační kampaně a aktivně rozšiřují vědomě nepravdivé informace o nebezpečí očkování proti nové nákaze koronavirem, mají být potrestáni podle § 207 odst. 1 a 207 odst. 2 trestního zákoníku,“ píše například jeden z regionálních webů v Rusku. Represe proti šiřitelům dezinformací potvrzují i jiné ruské weby.

Kromě toho Rusko bylo nuceno vyhlásit lockdown. Podle ředitelky Úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů (Rospotrebnadzor) Anny Popovové zavedlo 38 z 85 ruských regionů určitý model povinného očkování pro některé kategorie občanů a zaměstnanců. Jde například o pracovníky v pohostinství nebo v maloobchodu, uvádí The Moscow Times.

Těmito kroky Rusko doslova zradilo české antivaxinační aktivisty. „Dlouhodobě mám velmi pozitivní vztah k Rusku (přímo miluju jazyk, literaturu a vůbec kulturu, nemluvě o obdivu za roli SSSR v Druhé světové válce a vděku za osvobození naší vlasti v roce 1945). A to vše až natolik, že se dokonce musím občas kontrolovat, zdali nesklouzávám k nekritickému obdivu všeho ruského a sovětského. V poslední době se mi ale Rusko začíná poněkud vzdalovat, když čtu zprávy o tom, jak tam postupují vůči neočkovaným jedincům. Lidé, kteří proti očkování vystupují aktivně, tam dokonce už čelí trestní odpovědnosti. V tlaku na neočkované jsou tedy dokonce v něčem dál než Západ. Snažím se o věci hodně přemýšlet a ve skrytu duše doufám, že vše má nějaký hlubší smysl, který mi prozatím uniká. Jako tonoucí stébla se chytám myšlenky, že ruské vakcíny jsou přece jen kvalitativně někde jinde než vakcíny západní, a tudíž je skutečně v bytostném zájmu obyvatelstva co nejvyšší míra proočkovanosti, kterou ruští “antivaxeři” zlomyslně torpédují,“ postěžovala si Božena Weitingerová.

Český vlastizrádce Petr Michalů, který obdivuje Rusko i poté co ho ze země deportovali, má však jiné vysvětlení. „Putin, pochopitelně ví velice dobře, o co jde. Jemu byla tato globální hra vnucena, a tak ji hraje, ale po svém! K jeho prospěchu a ku prospěchu celého Ruska! Opět dá šachmat celému světu a převeze je! Rusku, Putinovi, byla vnucena tato hra úplně stejně a zrovna tak, jako v dobách Sovětského svazu okamžitě po vítězství Sovětského svazu ve druhé světové válce byly Sovětskému svazu Spojenými státy vnuceny závody ve zbrojení! Myslíš, že o tyto závody tehdy SSSR stál?! Určitě ne!! Ale byl přinucen se jich zúčastnit proti své vůli! Kdyby se jich nezúčastnil, nic by ze Sovětského svazu už dávno nezbylo!! A zrovna tak nyní byla Rusku a tedy i Putinovi vnucena hra na covid. Putin ji ale sehraje naprosto po svém!! Dovedeš si představit, co by s ním udělala ruská opozice a ruská pátá kolona, tedy všichni ti podpindosníci, nenávistníci Ruska, zrádci a ruská svoloč, kdyby Putin nepřijal tuto hru, tuto globální tragikomedii?!! Dovedeš si to vůbec představit? Ty naprosto zbytečné bouře, nepokoje, shromáždění, demonstrace,“ přiznal Michalů, že Putin se bojí opozice.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.