Možná ještě pamatujete, když za socialismu chodili vedle příslušníků Veřejné bezpečnosti i tzv. PS VB, tedy Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti. PS VB byla organizace pro angažování občanů v komunistickém Československu při udržování veřejného pořádku a organizaci dopravy při prvomájových průvodech. Člen stráže ve svém volném čase aktivně a zdarma pomáhal bezpečnostním orgánům. Lidová tvořivost přiřkla zkratce PS VB alternativní významy, například „Pitomec stojící vedle blbce“. O PS VB se vykládalo i mnoho vtipů. Jako například:

 Telefon. „U telefonu PSVB, dovolal jsem se na VB Kolín?” „Kdo volá?” ozve se. „Tady PSVB – pomocná stráž veřejné bezpečnosti, Je to VB Kolín?” „Ne, tady SBTB.” „Prosím?” „No, SBTB… soukromý byt, ty blbečku.”

Zdá se, že uvědomělý občané stále existují v Rusku. „Ruští policisté v sobotu 5. května pozatýkali více než 1600 lidí, kteří se zúčastnili demonstrací proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Při zásazích používali slzný plyn a obušky, na místě pořádkovým silám podle očitých svědků vypomáhali i kozáci, tedy polovojenské dobrovolnické organizace, kteří rozháněli demonstranty tradičními biči,“ píše Echo24. Brutální zásah policistů a kozáků je vidět i na tomto videozáznamu. Na videozáznamu je vidět, že jeden z policistů se pokusí zatknout i kozáckého výtržníka, přičemž je na pokyn jiného policisty hned propuštěn a znovu se zapojuje do mlácení demonstrantů.

Český rozhlas dodává, že Kozáci opakovaně útočili na demonstrace za práva LGBT komunity, v roce 2016 napadli účastníky školní soutěže pořádané společností Memorial a pověstnými nahajkami ztloukli také účastnice skupiny Pussy Riot během olympiády v Soči.  „Při rozhánění demonstrantů se obzvláště činili kozáci z Krymského kozáckého pluku. Členové nacionalistické organizace Národně-osvobozenecké hnutí, kteří se potlačení protestů zúčastnili po boku kozáků, přitom jejich zásah popsali v poměrně mírných konturách,“ píše Český rozhlas Plus.

Budeme kontrolovat lidem chytré telefony

Kozácké oddíly jsou státem zřejmě podporované. Kozáci v Krasnodarském kraji Ruska formují oddíly, které budou mít právo zastavit jakéhokoliv občana a zkontrolovat mu chytrý telefon, zda nemá nainstalované zakázané aplikace Telegram, Tor a VPN aplikace – což jsou programy, které poskytují přístup na Internet a komunikaci bez možnosti dohledu ruské vlády.

„Kozáci vždy střeží zájmy státu. Nemohli jsme ignorovat tak důležitý problém, jako je blokování nepřátelského telegramu, který poškozuje ruskou společnost. Nedovolíme, aby se různé teroristické organizace a obchodníci s drogami schovali za rouškou anonymity. Bezúhonní občané nemají co skrývat. Můžeme s jistotou říci, že pokud člověk má v telefonu nainstalovanou aplikaci Telegram- jedná se buď o terorismu nebo o nevědomost,“ řekl o nápadu ataman kozácké armády Nikolaj Doluda.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.