„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách, imigraci atd. Kolik vaše země vynakládá na obranu proti tomuto způsobu války?” ptá se Pekka Kalioniemi, finský expert na dezinformace a hybridní metody války.

Zpravodajský výbor ukrajinského prezidenta totiž uvádí, že Rusko v listopadu loňského roku utratilo téměř 250 milionů dolarů v rámci speciální operace Majdan-3 na propagaci protiukrajinských nálad výhradně na platformě Telegram. Zpravodajské služby však naznačovaly, že celkový rozpočet operace byl ohromujících 1,5 miliardy dolarů. Jedná se o nejnákladnější operaci ruských speciálních služeb v historii.

„Jedním z hlavních cílů ruských operací v online prostoru je šířit dezinformace o údajné neschopnosti Ukrajiny zvítězit a vytvářet a šířit falešné informace o ´únavě z Ukrajiny´mezi jejími globálními partnery a spojenci. Globálním cílem ruského vedení, na němž jeho zpravodajci pracují, je snížit podporu bránící se Ukrajiny ze strany světové proukrajinské koalice. Děje se tak se záměrem sdělit, že odporovat ruským cílům na Ukrajině je pro svět nebezpečné a Rusko bude tlačit na ostatní země, aby vedly přímý dialog o Ukrajině bez naší účasti,“ uvádí zpravodajský výbor.

Věci se věnoval i Karel Paták aka Visegradský jezdec 


author