Ruské tajné služby během vývoje ukradly vzorec vakcíny od společnosti AstraZeneca a v Rusku tyto poznatky následně použili na výrobu vakcíny Sputnik V. Tvrdí to britský deník The Sun s odvoláním na britské bezpečnostní složky.

Ruská vakcína Sputnik V i látka od firmy AstraZeneca používají podobnou technologii na základě oslabeného adenoviru. Loni britské tajné služby hovořily o “95 % jistotě”, že hackeři v službách Moskvy napadli počítačové systémy britských, amerických a kanadských institucí, které se podílely na vývoji vakcíny.

Britské bezpečnostní složky nyní tvrdí, že klíčové údaje o oxfordské vakcíně ukradl osobně cizí agent.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.