Dezinformační média a jejich čelní představitelé rádi představují Rusko jako zemi hojnosti, kde je v regálech vše na co si vzpomenete a všem se daří dobře. Specialistou na to je například známý dezinformátor Žarko „Raptor“ Jovanovič, podle něhož sankce nefungují.

Trhlinu do tohoto vidění Ruska způsobil ruský státní průzkum. Z něj plyne, že většina Rusů nevěří v lepší budoucnost. Podle průzkumu financovaného státem, který byl zveřejněn v úterý, je většina Rusů přesvědčena, že podmínky v jejich zemi ztěžují jejich plánování budoucnosti.

Rusové byli zasaženi pětiletými západními sankcemi a klesajícími cenami ropy, přičemž reálné příjmy klesají a téměř 21 milionů lidí (ca. 15 %) v zemi žije pod hranicí chudoby.

Šedesát dva procent respondentů uvedlo, že „situace v Rusku není příznivá pro plánování budoucnosti,“ uvedla státní agentura pro průzkum mínění FOM. Jen 28 % má pozitivní vidinu budoucnosti, zatímco 11% respondentů neumělo odpověď. Respondenti, kteří mají pesimistický pohled, poukazují na nestabilitu (20%), nízkou mzdu a nízkou životní úroveň (12%) a rovněž na rostoucí ceny (10%). Rusko se podle nich během následujících 20 let stane méně bezpečným, sociálně spravedlivým a vzdělaným státem. Téměř čtvrtina respondentů uvedla, že se snaží neplánovat dopředu. Mezi těmi, kdo plánují budoucnost 41% respondentů uvedlo, že obvykle plánují jen rok dopředu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com