Například stránka Manifest tvrdí, že Rusko si i kvůli Green Dealu a navzdory sankcím polepšilo v žebříčku světových ekonomik. Ve skutečnosti však příspěvek vychází z predikce z roku 2020, tedy před zahájením „speciální operace na Ukrajině“.

„Graf v příspěvku pochází z webu Statista, který ho zveřejnil už v červenci 2020. V případě hodnot pro rok 2024 tak tato vizualizace ukazuje starší a dnes již neaktuální predikci, která vznikla ještě předtím, než Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu a než na něj EU a další státy v této souvislosti uvalily sankce. Nejaktuálnější žebříček, který srovnává státy podle jejich celkového HDP, zveřejnil web Statista v únoru 2024. Pořadí vycházející z dat za rok 2023 ukazuje, že oproti predikci z roku 2020 nedošlo k tak výraznému skoku u asijských zemí. Čína tak například není na prvním místě. Rusko, které mělo dle predikce postoupit na 6. místo, naopak kleslo až na 11. místo,“ zjistil analytici z projektu Demagog.

„Výrazně jiné pořadí ukazuje statistika, která přepočítává hodnotu HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele, a bere tak v úvahu i rozdíly ve velikosti populace států. Na čele tohoto žebříčku se podle dat MMF drží země jako Lucembursko, Singapur, Katar či Irsko. Spojené státy v posledních letech obsazují 9. příčku. Čína se naopak dlouhodobě pohybuje až za 70. místem, Rusko za 50. příčkou. Pro srovnání, Česká republika se umisťuje mezi 35. a 45. místem,“ doplňuje český Demagog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.