Mnoho dní trvalo, než Rusko vůbec připustilo, že nese vinu na zřícení ázerbajdžánského letadla. Letoun na lince z Baku do Grozného na jihu Ruska se zřítil 25. prosince 2024 u letiště města Aktau v Kazachstánu po marných pokusech o přistání v Grozném, kde jej podle Baku zasáhla ruská protivzdušná obrana. V troskách letounu zahynulo 38 lidí, další 29 vyvázlo se zraněním.

„Fakta jsou taková, že ázerbájdžánské civilní letadlo bylo poškozeno zvenčí na ruském území poblíž města Groznyj a (piloti) téměř ztratili kontrolu,“ prohlásil podle agentury Alijev, podle něhož bylo letadlo „silně poškozeno v důsledku palby ze země“. Podle všeho ho tedy sestřelila ruská protivzdušná obrana.

Na ruské státní agentuře TASS o tom, že by ázerbajdžánské letadlo sestřelila ruská protivzdušná obrana, nebylo v prvních dnech ani slovo. Prý za nehodou stálo hejno ptáků a mlha. Je přitom zbytečné podle ázerbájdžánský prezidenta zvažovat verzi o srážce letounu s hejnem ptáků vzhledem k faktu, že trup letounu byl plný děr. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že letoun nebyl sestřelen úmyslně. Zapotřebí ale bylo podle něj přiznat vinu a omluvit se, což Rusko neudělalo a naopak se snažilo příčinu ututlat. Prezident Putin se prý omluvil až po čtyřech dnech.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.