Začátkem minulého týdne přineslo několik zahraničních médií informaci, že Moskva znovu zasahuje do americké předvolební kampaně. Cílovou skupinou mají být levicoví voliči, které se ruská agantura IRA snaží odvrátit od demokratického kandidáta na prezidenta Joe Bidena a tím snížit počet voličů, kteří by mohli ohrozit Trumpovo znovuzvolení. Sociální sítě zaznamenaly profily a stránky s napojením na ruskou agenturu pro výzkum internetu (IRA).
Facebook spolu s Twitterem vymazal několik účtů a stránek aktivních od května tohoto roku s evidentním napojením na agenturu IRA. Dezinformační profily a stránky cílily nejen na levicové voliče v USA – pokoušely se ovlivnit i britskou politiku a dotkly se i Egypta či Alžírska. Síť účtů a stránek na Facebooku měla okolo 14 000 sledovatelů. Sociálním platformám se podařilo odhalit tyto nekalé aktivity díky informaci od FBI.
Proruský portál s fiktivními editory
Zmíněné stránky a profily primárně sdílely články jednoho konkrétního portálu – Peace Data. Ten měl podle informací novin The New York Times několik fiktivních editorů. Na webu použil počítačově vygenerované fotky s cílem evokovat reálnost a legitimitu webové stránky.
Rusko však posunulo svou dezinformační kampaň opět o krok dál. Portál Peace Data, který se tvářil, že se objektivně věnuje zahraniční politice a mezinárodním otázkám, využíval americké a britské novináře na volné noze. Podle anonymního svědectví je ruský web Peace Data naverboval buď prostřednictvím inzerátů, nebo je sám oslovil přes sítě LinkedIn, či Twitter.
Novináři se přiznali, že jejich články byly zpočátku jen minimálně editovány, peníze dostali vždy včas, případně ještě s předstihem. Komunikace s editory probíhala bez problémů. Za jejich práci se jim dostalo ocenění a pochvaly, ale postupně je začali editoři tlačit do různých politických témat v americkém kontextu. Měli oslovit levicové voliče, ale ukázat jim, že Joe Biden není správná volba.
Články se věnovaly politice, porušování lidských práv, environmentální otázce, ale i koronaviru. Novinářů také měli podle svých slov za úkol vložit do svých článků určitý úhel pohledu, který by podtrhl nevhodnost levicových kandidátů jako příliš centristických, a tedy nevhodných pro prezidentské křeslo. Novináři se přiznali, že danou práci vzali z důvodu nedostatku finančních prostředků způsobeného pandemií koronaviru. Ani jeden z nich nevěděl, kdo za webem stojí.
Peace Data kategoricky odmítá obvinění
Portál Peace Data se vůči těmto obviněním zásadně ohradil a tvrdí, že jde o „ošklivé lži“. Facebook spolu se společností Graphika, která analyzuje sociální sítě, se shodl na tom, že projekt Peace Data nestihl napáchat velkou škodu. Operace vedoucí k jeho odstranění tedy byla úspěšná.
V budoucnu se ale předpokládá, že tyto ruské dezinformační operace budou stále promyšlenější. Už v minulosti se ruský portál vydával za lokální noviny, ale zaměstnávání amerických novinářů na volné noze je relativní novinka.
Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk. Napsala: Eva Húsková