Někteří lidé kritizovali, že jsme v rámci facebookového příspěvku uvedli krátkou definici pojmu „chcimír“. Ta zněla: „Chcimír neapeluje na útočníka, aby přestal útočit, ale na napadeného, aby se přestal bránit.“ Někteří tvrdí, že ovšem lidé, kteří sami sebe nazývají na demonstracích chcimíry, chtějí prostě zastavení bojů.

V této souvislosti je však zajímavé, že demonstrace lidí tvrdících, že chtějí mír, jsou výhradně zaměřené proti vládě a západu. Žádná demonstrace těchto lidí například před ruskou ambasádou se nekonala, ačkoliv je Rusko tím, kdo mírová jednání odmítá. Mírovou konferenci by rádo uspořádalo Švýcarsko, tedy neutrální země. Ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja na konci února však prohlásil, že Moskva takové jednání považuje “za ztrátu času”, a dodal: „Není to nic jiného než ultimátum a snaha vlákat co nejvíce zemí do nekonečných schůzí o utopickém záměru.“

Ruský prezident Vladimir Putin dostal krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu od svého poradce, tehdejšího hlavního vyjednávače Dmitrije Kozaka, provizorní mírovou dohodu sjednanou s Kyjevem. Ruský prezident ji však podle Reuters odmítl. Jádrem dohody byla záruka, že Ukrajina nikdy nevstoupí do Severoatlantické aliance (NATO). Právě strach z rozšiřování západního vojenského uskupení Putin využil jako záminku k napadení Ukrajiny.

Jak zajistit mír na Ukrajině? Návod je přitom naprosto jednoduchý. Stačí, aby se Rusové stáhli z celého ukrajinského území, které napadli a uchvátili v roce 2014 a pokračovali v tom před dvěma roky. Prezident Putin může nastolit mír v podstatě ze dne na den, nic takového však nechce a neudělá.

Základem pro označení chcimír se stal často prezentovaný názor, že by spojenci neměli Ukrajině dodávat zbraně potřebné k obraně území, protože tím jenom prodlužují válku. Takové řešení navrhuje například Jindřich Rajchl. V praxi by se však jednalo o obětování Ukrajiny. „Náš prezident se o našich hranicích vyjádřil přesně a výstižně. Hranice Ruska nikde nekončí,“ uvedl nedávno exprezident Medveděv. Medveděv divákům rovněž slíbil, že Rusko bude ve „speciální vojenské operaci“, jak přezdívá své brutální válce na Ukrajině, pokračovat, dokud druhá strana nekapituluje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.