Ministerstvo obrany Ruska pokračuje v šíření zbožných přání a šíření nepravdivých informací o „likvidaci“ moderních západních zbraní převezených na Ukrajinu partnerskými zeměmi. Tentokrát ruské ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské a vesmírné síly okupační země údajně “zničily dva americké raketomety HIMARS” v Doněcké oblasti.

Tuto propagandu „roztleskává“ také Ivan David z SPD. „Zatímco faktem je, že ukrajinská armáda za použití západních zbraní úspěšně ničí muniční sklady ruských okupantů, český europoslanec za SPD Ivan David dále papouškuje a šíří lži ruského ministerstva “obrany” a ruských okupačních “samospráv”. České SPD “vlastenectví” v praxi,“ komentuje analytik Roman Máca.

Informace o tom, že Rusko „zničilo“ dvě odpalovací zařízení vysokomobilního dělostřeleckého raketového systému HIMARS americké výroby a dva muniční sklady určené pro ně je dalším ruským výmyslem. Ministerstvo obrany Ukrajiny  popřelo prohlášení ruské strany a označilo prohlášení o údajném zničení systému HIMARS za „práci pro vnitřní informační trh“ Ruska.

„Tohle je ruský výmysl. Je to o zbožném přání. Možná informace, že máme HIMARS, vedla k panice a zvýšenému strachu v ruské společnosti. Proto jim bylo doporučeno takové informace začít šířit. To je informace určená pro jejich občany,“  řekla náměstkyně ministra obrany Ukrajiny Hanna Malyarová. Za fejk, který neodpovídá realitě, označila ruské zprávy o „zničení“ HIMARS i skupina United Forces of Ukraine.

Věc popřel i Pentagon. Americké ministerstvo obrany  znovu zdůraznilo , že ukrajinská strana je v neustálém kontaktu s americkými kolegy a zajišťuje tak transparentnost kontroly zbrojení.

Americký prezident Joseph Biden potvrdil 1. června  záměr amerických partnerů převézt vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy HIMARS a jejich munici na Ukrajinu. 23. června ministr obrany Ukrajiny Oleksiy Reznikov oznámil, že první várka čtyř amerických komplexů dorazila na Ukrajinu a zaujala bojová postavení. Ve stejný den americké ministerstvo obrany oznámilo, že druhá várka čtyř HIMARS bude na Ukrajinu doručena do „poloviny července“. 8. července Pentagon oznámil, že počet amerických MLRS na Ukrajině vzroste na 12 zařízení.

Zdroj: StopFake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.