Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupá. Nyní se hovoří nejméně o 18 obětech. Dalších šest desítek lidí utrpělo zranění.

„Ruská armáda zasáhla v Kremenčuku sklad se zbraněmi a municí, které Ukrajině dodaly Spojené státy a Evropská unie,“ oznámil v úterý mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov s tím, že exploze vedla následně k požáru ve vedlejším obchodním centru, které prý bylo zavřené. To ale podle záběrů z místa zjevně není pravda. V prvé řadě existuje například videozáznam z obchodního centra z neděle, tedy jen den před útokem. Takže tvrzení, že obchodní centrum bylo zavřené je jednoznačná lež. V ČR lež šíří například europslanec za SPD Ivan David.

Mezi obchodním centrem a nedalekou továrnou je navíc asi 300metrový pás zeleně. Je tedy silně nepravděpodobné, že by se požár přemístil z průmyslové zóny do obchodního centra. Navíc existují důkazy, že Rusko vypálilo dvě rakety. Jedna zasáhla průmyslovou zónu, druhá však přímo obchodní centrum.

Podle ukrajinské internetové stránky Kyiv Independent potvrdil tiskový mluvčí regionální správy, že byl zasažen strojní závod a byly zraněny dvě osoby. Svitlana Rybalko z krajské státní pohotovostní služby popřela, že by v průmyslové zóně byly uloženy zbraně. „Je to podnik vyrábějící stroje pro stavbu silnic,“ řekla BBC. „Nedaleko je také skleník, kde dělníci pěstují okurky,“ dodala.

Více na BBC


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.