Vládou podporovaná očkovací kampaň v Rusku pokračuje, navzdory virálním příspěvkům a článkům, podle nichž prý ruský prezident Vladimir Putin nařídil likvidaci všech vakcín proti onemocnění Covid-19 v zemi. Příspěvky jsou ve skutečnosti překladem falešného článku zveřejněného začátkem března na americké webové stránce známé šířením dezinformací. Věci se věnovala agentura AFP.

„Putin přikázal zničit všechny vakcíny Covid-19 v Rusku,“ píše se v nadpisu textu zveřejněném 6. března 2023. Nadpis textu je v slovenštině, zbytek textu je však v češtině. Podobná tvrzení se objevila i v polštině, angličtině či řečtině.

Text je ve skutečnosti překladem článku, který 4. března zveřejnila webová stránka Real Raw News a který je i na konci textu uveden jako zdroj. Tato stránka pravidelně šíří nepravdivé informace a sama o sobě oznamuje, že její texty obsahují „humor, parodii a satiru“.

Na oficiálních stránkách ruského prezidenta nebo ruské vlády se k 21. březnu 2023 neobjevilo žádné prohlášení o likvidaci vakcín proti koronaviru. Vyhledávání na stránce státní tiskové agentury TASS téhož dne rovněž nepřineslo žádné relevantní důkazy o takových tvrzeních.

Naopak Rusko nadále doporučuje očkování proti onemocnění Covid-19, jak se uvádí i na oficiální ruské webové stránce o vakcínách proti covidu s názvem „Stop Koronavirus“.

Více v článku AFP


author