Putin v rámci dnešního telefonního rozhovoru s francouzským protějškem odmítl zprávy o bombardování ukrajinského hlavního města Kyjeva a dalších ukrajinských měst, uvedl web gazeta.ru.

„Ruské ozbrojené síly dělají, co je v jejich silách, aby ochránily životy civilního obyvatelstva. Využívány jsou vysoce přesné zbraně výhradně k ničení vojenské infrastruktury. Tvrzení o údajném raketovém ostřelování a bombardování Kyjeva a dalších ukrajinských měst neodpovídají skutečnosti a jsou prvky antiruské dezinformační kampaně,“ uvádí prohlášení Kremlu.

Putin samozřejmě lže. Například Charkov se stal terčem ruských raketových útoků, při nichž podle ukrajinských zdrojů zemřely desítky civilistů. Rusko přitom neútočilo na vojenské cíle, ale přímo na civilní oblasti. Nevyužilo k tomu sofistikované zbraně, ale modernější variantu známých kaťuší. Tedy rakety, které v zásadě namíříte a pošlete tak trochu naslepo.

Ruská vojska také v uplynulých dnech bombardovala Borodjanku dva dny. Zhruba třináctitisícové městečko, které leží jen asi 60 km od centra Kyjeva, podlehlo naprosté devastaci.

Video z prvního dne ruské invaze zachycuje zničený panelový dům ve městě Čuhujiv v Charkovské oblasti a také důsledky útoků na obytné budovy v Charkově:

Na následujícím videu je vidět bombardování rezidenční oblasti v Charkově z 28. února:

Třetí video pak zobrazuje zkázu po ruském raketovém útoku na obytné domy v Borodiance v Kyjevské oblasti:

Další video ukazuje zkázu z leteckých záběrů:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.