Reakce na nové informace ohledně výbuchu muničního skladu ve Vrběticích se množí. Vypadá to, že Rusko zvolí podobnou taktiku jako v roce 2014 při konfliktu s Ukrajinou. Reakce se nedržely jednoho narativu, ale mnohdy byly i protichůdné. Například v rámci vyšetřování pádu letu Malaysia Airlines MH17 Rusko přispěchalo postupně s 41 verzemi scénářů, jak se pád měl odehrát a kdo letadlo sestřelil. Připomínáme, že výsledek přitom byl jednoznačný. Mezinárodní vyšetřovací komise oznámila, že let byl sestřelen raketou 9K37 Buk odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Odpalovací zařízení patřilo Rusku. Podstatou ruské informační války je celkové oslabení protivníka vytvořením informačního chaosu.

V případě Vrbětic ruská armáda tvrdí, že „se jedná nepřátelský krok, který se stal pokračováním série protiruských akcí podniknutých Českem v posledních letech. Nelze nespatřit také americkou stopu.“ Jindy ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Praha sama nedokáže pochopit, co se ve skladech stalo.

„Základem ruských dezinformací, které obsahují jisté dlouhodobější narativy proti našemu členství v NATO nebo EU, je destabilizace společnosti a vyvolání chaosu. A společným jmenovatelem všech těchto dlouhodobých příběhů je především relativizace pravdy. Jakmile lidé přestanou věřit, že něco jako pravda existuje, přestanou věřit i v demokratické instituce a v takovém případě se nám demokracie zboří jako domeček z karet. A přesně na to Rusové ve své strategii vsází. Proto také vidíme už teď – a uvidíme to i v dalších týdnech – že přibývá jedna bláznivější teorie za druhou o tom, co se ve Vrbětících vlastně stalo. Veřejnost tak bude zaplavena často velmi protichůdnými zprávami, jejichž cílem bude vytvořit informační chaos, který se nakonec z informačního prostoru přesune i do hlav jednotlivých lidí,“  řekl pro Český rozhlas analytik František Vrábel. „Cílem je zmást publikum a vnést nejistotu do toho, jak události vysvětluje Západ,“ řekl pro uměnu pro Seznam Zprávy specialistka na Rusko z britské University of Manchester.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.