Jak již psal náš web, brazilský lékový regulátor Anvisa minulé pondělí zamítl registraci vakcíny Sputnik V. Došlo k tomu poté, co technický personál upozornil na nedostatky v jejím vývoji spolu s neúplnými údaji o bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Petr Koubský z Deníku N vysvětlil, že se možná částečně mohlo jednat o nedorozumění.

„Ve vakcíně Sputnik V slouží jako nosič genetické informace lidský adenovirus – přesněji řečeno dva adenoviry, jeden v první dávce, jiný v druhé. Virus je upravený tak, aby se v těle nemohl množit („mrtvý“, i když tohle slovo u viru patří do uvozovek). Anvisa však oznámila, že se přesto množí. Potíž je v tom, že brazilští vědci nenašli množící se adenovirus ve své zkumavce, ale v ruské dokumentaci.  Anvisa totiž, stejně jako americká FDA či evropská EMA, žádné laboratorní testy nikdy nedělá. Je to regulační orgán, jehož práce spočívá v kontrole dokumentace, ve čtení protokolů o testech, které udělal někdo jiný,“ píše Deník N.

Jenže ruská reakce postrádala absolutně sebereflexi. Místo toho, aby věc Rusko vysvětlilo, celou věc považuje za útok. „Prozatím se zdá, že Rusové v Brazílii jednali podle schématu známého ze Slovenska: žádost o vyjasnění a doplnění informací pochopili jako útok. A naložili s ní tak, jak se nakládá s útokem: agresivně,“ píše Petr Koubský.

Na chybnou dokumentaci upozorňují i jiní. Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. „Nehledě na předchozí otázky a nedostatek transparentnosti, předběžné výsledky z fáze tři testu vakcíny Sputnik V opět vyvolávají značné znepokojení,“ uvádí ve společném komentáři tým vědců z Evropy a Spojených států.

Jak absurdní jsou ruská prohlášení, demonstroval kremelský politolog Jevgenij Satanovskij ohledně možné české žádosti o odškodnění za kauzu Vrbětice. Satanovskij připomněl pro ruský web mk.ru náklady na udržování sovětských vojsk, která byla v Československu po 2. světové válce. Navíc s neskrývanou arogancí upozornil na materiální škody, které Sovětský svaz utrpěl přivedením vojsk do ČSSR v roce 1968. „Pokud nám Češi předloží účty, museli bychom být úplní idioti, abychom neodpovídali tak, jak si to zaslouží, a i s úroky. Možná jim nebude stačit celá země, aby se s námi vypořádali,“ shrnul ruský politolog. Čímž vlastně připustil, že Rusko stálo za výbuchem ve Vrběticích.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.