Se zprávou, která může znít „bombasticky“ přišla před několika dny ČTK. Podle ní obchod mezi Ruskem a Čínou prudce roste. „Dovoz ruského zboží do Číny vzrostl o 32 procent na více než 12 miliard USD. Náměstek čínského ministra obchodu uvedl, že loni hodnota vzájemného obchodu mezi oběma zeměmi stoupla o 19 procent na 84,1 miliardy USD. Letos pak má překonat hranici 100 miliard USD,“ píše se v článku, který přebrala ČTK od ruské televize RT.com, jejíž provoz je subvencován z ruského státního rozpočtu. V ČR článek přebral například internetový deník Ihned, Blesk nebo Info.cz. Na Slovensku například Pravda.

Článek je také skutečně pravdivý. Nicméně výše objemu obchodu je pro svět absolutně nicotná. Například český vývoz za loňský rok byl v hodnotě 4 200 mld. Kč. Obchod mezi Čínou a Ruskem tedy tvořil jen 41 % vývozu z ČR. Například i Slovensko už v roce 2016 vyvezlo více zboží (70, 074 mld. EUR, tj. asi 85 mld. USD).

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com