Další příležitostí pro Rusko k šíření dezinformací proti Ukrajině se stala Rada bezpečnosti OSN, kterou Rusko svolalo 11. srpna kvůli situaci kolem jaderné elektrárny v Záporoží (dále také ZAES nebo ZNPP). ZAES je největší jaderná elektrárna v Evropě, která se nachází v Energodaru, dočasně okupovaném Ruskem. Stálý představitel Ruské federace při OSN Vasilij Něbenzja deklaroval potřebu „zastavit kyjevský režim“ a obvinil „Kyjev z útoků na zařízení jaderné infrastruktury“.

Rusové například lžou, že „Ukrajinské ozbrojené síly ostřelují ZNPP a ruští vojáci ji chrání.“  Prohlášení Ruské federace, že ukrajinská armáda neustále ostřeluje ZNPP, neodpovídají realitě. Ruská armáda se opakovaně pokoušela vydávat vlastní ostřelování obytných čtvrtí Energodaru za ostřelování ukrajinských ozbrojených sil. Jednotky Ruské federace poté, co se 3. března zmocnily jaderné elektrárny v Záporoží, ji okamžitě proměnily ve vojenskou základnu.  Poté došlo při ostřelování k požáru v jedné z administrativních budov na území JE . V červenci se ruští propagandisté ​​také pokusili obvinit ukrajinskou stranu z ostřelování ZNPP sebezničujícím dronem. Na videu z dronu, který útok natáčel, je vidět, že cílem ozbrojených sil bylo stanové městečko okupantů a jejich vybavení poblíž stanice. Fotografie z místa útoku po požáru rovněž naznačují, že se nejednalo o bezprostřední území ZNPP.

Starosta města Energodar Dmytro Orlov na začátku srpna také uvedl, že ruští okupanti odpálili rakety ze sousedních vesnic, aby obvinili ozbrojené síly ukrajinských ozbrojených sil z ostřelování města. Stanovil také, kde přesně byla ve městě vytvořena palebná postavení a umístěna vojenská technika. Z tohoto seznamu vyplývá, že většina zbraní je soustředěna kolem jaderné elektrárny.

Personál elektrárny je držen v elektrárně jako rukojmí. Riziko kritické chyby v takových pracovních podmínkách je velmi vysoké. Rusko nemůže jen tak vyměnit personál za ruský, protože jaderná elektrárna byla v posledních letech modernizována.

Rusko také lže, že Ukrajina brání misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Nebezpečí pro návštěvu mise MAAE v jaderné elektrárně vytváří Rusko neustálým ostřelováním území elektrárny a jejích sousedních osad. Nikopol a Marganets, které jsou pod palbou ruské armády, jsou jen 8 km od reaktorů. 8. srpna Ukrajina zaslala OSN a MAAE dopisy s výzvou k vyslání bezpečnostní mise do JE Záporoží. Komisař Nejvyšší rady pro lidská práva Dmytro Lubinets vyzval OSN, MAAE a celé světové společenství, aby přijaly možná opatření k vyslání bezpečnostní mise do JE Záporoží, k úplné demilitarizaci jejího území a poskytnutí bezpečnostních záruk obyvatelům Energodar pro údržbu závodu. Ukrajina poskytla 11. srpna MAAE a OSN důkazy o porušování zásad jaderné bezpečnosti ruskými útočníky v JE Záporoží a vyzvala k okamžitému vyslání mezinárodní mise složené ze specialistů MAAE a vojenských expertů OSN.

Více v článku StopFake


author