Ruské kanály se dál snaží eskalovat napětí v Evropě. Příkladem je i vražda tří dívek v Británii. V západoanglickém městě Southport zemřely tři malé dívky. Šestiletá Bebe Kingová, sedmiletá Elsie Stancombeová a devítiletá Alice Aguiarová, poté, co jejich hodinu tance narušil útočník s nožem. Po útoku se spustila nemilosrdná vlna dezinformací. Britský list The Telegraph upozornil například na to, že na internetu se začaly šířit falešné zvěsti, podle nichž stál za útokem muslim a žadatel o azyl jménem Ali Al-Shakati. Později se ukázalo, že tento muž nikdy neexistoval.

Policie na místě činu zadržela sedmnáctiletého mladíka, jeho jméno zpočátku nezveřejnila, protože podezřelý byl mladší 18 let. To se změnilo ve čtvrtek, když úřady –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zřejmě vlivem eskalace situace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ oznámily, že zadrženým mužem je Axel Rudakuban, který se narodil ve Walesu. Jeho rodiče pocházejí z Rwandy, mladík podle úřadů nemá s islámem nic společného.

Zdrojem nepravdivé informace byl web Channel3 Now, který se sice tváří jako legitimní americké zpravodajství, ve skutečnosti je podle Telegraphu napojený na Rusko. Pak už šlo o dominový efekt; informace se znovu začala šířit na sociálních sítích, kde ji podpořily tisíce dalších účtů spojených s Ruskem, a následně ji přebrala i ruská státní média. Tvrzení pak ale převzaly i krajně pravicové osobnosti, jako je třeba populární aktivista Tommy Robinson, a lidé začali vycházet do ulic, útočit a vypalovat mešity.

Od invaze na Ukrajinu vede Rusko proti spojencům Kyjeva tažení, které představitelé NATO nazývají „hybridní válkou“. Tato strategie se opírá o kombinaci sabotážních operací zaměřených na klíčovou infrastrukturu, vměšování se do voleb, kybernetické útoky a další skryté prostředky podkopávání západních zemí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.