V souvislosti s českým vítězství na mistrovství světa se mezi prokremelskými aktivisty šíří, že zlatá medaile nemá příliš velkou váhu, protože se šampionátu neúčastnilo Rusko a Bělorusko. Ve skutečnosti však síla ruské reprezentace i před vyloučením spíše klesala.

Pokud budeme počítat období posledních deseti let, kdy se Rusové mistrovství světa účastnili a nezahrneme zrušené mistrovství v roce 2020, tak v období 2010-2021 jsou ruské úspěchy z 15 turnajů následující: Dvakrát zlatá medaile z mistrovství světa a jedna z olympijských her (pod neutální vlajkou kvůli dopingu). Dvě stříbrné medaile a jedna z olympijský her (pod neurální vlajkou kvůli dopingu). A tři bronzové medaile z mistrovsví světa. Na světovém poháru 2016 bylo Rusko na 4. místě, stejně tak jako na MS v roce 2021. V součtu 15 posledních turnajů (10x MS, 4x OH a 1x SP) tedy Rusko třikrát vyhrálo, třikrát bylo druhé, dvakrát třetí, dvakrát čtvrté a sedmkrát nepostoupilo ani do semifinále. Například Kanada za toto období vyhrála 5 turnajů, Finové a Švédové mají stejně vítězství jako Rusko.

Bělorusové jsou na tom ještě hůře. Ti nikdy žádnou medaili na mistrovství světa ani olympijských hrách nezískali. Web Extra.cz uvedl, že jednou byli stříbrní, to je však omyl. Jednalo se o druhé místo v první divizi mistrovství světa, tedy celkově o 18. místo. V uvedeném období se Bělorusku podařilo jen dvakrát probojovat do čtvrtfinále, jinak skončilo vždy v základní skupině nebo sestoupilo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.