Web AutoŽivě vydal článek, že ruská automobilka Moskvič představila nový vůz Moskvič 6, který by mohl konkurovat české Octavii. Posteskl si, že na dovoz automobilů z Ruska se vztahují sankce a tak si automobil nikdo nekoupí. Jsou tedy v podstatě známy jen parametry udávané ruskou automobilkou. Nikdo nezná například kvalitu provedení.

Článek však především hovoří o extrémně nízké ceně. „Konkurent strčí Škodu Octavia do kapsy bohatou výbavou i extrémně nízkou cenou,“ tvrdí nadpis článku. V samotném článku se však už dozvíme úplně něco jiného.

„Pokud by chtěl člověk koupit novou Škodu Octavii, musel by na evropském trhu sáhnout do kapsy pro cca 577 000 Kč,“ uvádí AutoŽivě. Nutno dodat, že na českém trhu lze novou Octavii nyní sehnat za 619 000 Kč. Následně web zaměřený na automobily uvádí cenu i ruského automobilu. „Zejména v době, kdy jen málo automobilek umí nabídnout dobrá a vybavená auta v ceně pod 20 000 eur. S výbavou Comfort se ceny pohybují kolem 2 626 000 rublů, což v přepočtu přibližně odpovídá 654 000 Kč. Verze Business začíná na 2 826 000 rublech, což je zhruba 678 000 Kč.“

Ano, musíme dodat, že za cenu okolo 600 tisíc si koupíte základní verzi Octavie. Nadpis však hovoří o extrémně nízké ceně, což  je jednoznačně zavádějící. Samozřejmě vzhledem k tomu, že se na ruské automobily vztahují sankce, není známo kolik by takový vůz stál v Evropě, kdyby se musela připočíst například doprava z Ruska a cla. To je také důvod, proč se na evropských trzích zatím neprosazují vozy z Číny. Cena dopravy by totiž cenu výrazně zvýšila. Na závěr dodáme, že přímým konkurentem Octavie je na českém trhu například vůz Hyundai i30. Ten lze koupit od 389 990 Kč. Octavie tedy v České republice svou “extrémně levnou” konkurenci již má.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.