Když už se nedá zpochybňovat samotný virus a s ním spojené onemocnění COVID-19, tak dobrým terčem jsou aktuální vakcíny proti novému koronaviru. Kromě politických cílů má ruská propaganda v tomto směru i jasné komerční zájmy. Ruská média totiž ve velkém publikují negativní zprávy o západních vakcínách, přičemž pro svou vakcínu Sputnik V naopak nešetří chválou.

Od opičí vakcíny k smrtící injekci

Jen před pár měsíci jsme byli svědky bizarní dezinformační kampaně namířené proti oxfordské vakcíně proti koronaviru, do které se v té době vkládali největší naděje. Vakcína měla podle dezinformátorů přeměnit lidi na opice a Britové proti těmto hoaxům měli nasadit speciální oddělení tajné služby. Oxfordskou vakcínu se tehdy snažila zdiskreditovat i ruská státní televize .

Ve většině rozvinutých zemí se navzdory snahám hoaxerů začalo s očkováním. V EU má díky rychlejšímu schválení náskok vakcína  společností BioNTech / Pfizer a v milionech kusů se pomalu očkuje evropská populace. Druhá schválená je vakcína od americké firmy Moderna.

V Rusku to pozorně sledují, protože by se chtěli také prosadit na velmi lukrativním evropském trhu. Navíc povolení z přísně regulované EU by ruské vakcíně otevřelo dveře i do jiných zemí. Avšak žádné vyvážené zpravodajství nečekejte. Jak poukazuje portál euvsdisinfo.eu, prokremelská média si vybírají zejména negativní zprávy, které dále mimořádně zveličují a podsouvají veřejnosti.

Pokud by si měl člověk udělat obraz pouze z těchto ruských zpráv, tak západ je přímo posedlý ďáblem, který svými nekvalitními vakcínami zabíjí své obyvatelstvo. Některé ruské weby už dokonce nazvali vakcínu od Pfizeru “smrtící injekcí” či ilegálním experimentem.

Není nad ruskou kvalitu

Na druhé straně, tatáž média nekriticky propagují ruskou vakcínu Sputnik V, které podle nich k dokonalosti nechybí téměř nic. Také hovoří o jakési válce vakcín, v níž se pasují do role oběti. Podle nich Západ raději nechá umírat své lidi, než aby uznal přelomový úspěch ruských vědců. Který mimochodem může být založen i na ukradených datech z toho špatného Západu.

Ačkoliv i jiné země vyvíjejí vakcínu (např. Čína, Indie, Německo, Francie), nejagresivnější diskreditaci kampaně vůči jiným vakcínám jdou právě z Ruska. Například loňská kampaň namířená vůči oxfordské vakcíně, nebo současné informování o očkování vakcínou od Pfizeru, kde jsou účelově vybírány negativní informace.

Vakcína Sputnik V čelila kritice Západu zejména kvůli chybějící poslední klinické fázi testování. Z důvodu nedostatečné záruky závěrečných klinických testů látky, se před pár dny rozhodla dokonce Brazílie nepoužít ruskou vakcínu na očkování ve své zemi. A to brazilský prezident Jair Balsonaro, jinak zpochybňovač COVID-19, má velký zájem o úzké partnerství s Vladimírem Putinem, ale i tak místní léková agentura odmítla Sputnik V pustit do procesu registrace. Je zde evidentní rozdíl mezi kritikou západu vůči Sputniku V pro nedostatečné klinické zkoušky a mezi nepravdivými zprávami z ruské strany o západních vakcínách na úrovni „smrtící injekce“, či „opičí vakcíny.“

Hoaxy o očkování na Slovensku

V případě výmyslů, ba přímo nesmyslů ohledně vakcín, Slovensko není výjimkou. Převládají zejména nepravdivé zprávy o vedlejších účincích. Některé “zprávy” byly tak nebezpečné, že je musela vyvrátit až policie. Údajné vážné stavy lékařů v Humenném a Bratislavě, které měly být způsobeny podáním vakcíny proti koronaviru, příslušné nemocnice odmítly. Dokonce i samotní lékaři, kteří měli být v těžkém stavu, se sami přihlásili na Facebooku, že se mají dobře a nic jim není. 

Ohledně očkování jsou ve velmi těžké schizofrenii zejména “alternativní” média. Obecně sice jsou proti jakémukoliv očkování, které je podle nich zotročením / genocidou / tajným ovládnutím lidstva, ale u ruské vakcíny to vůbec tak není a jde podle nich samozřejmě o fungující, bezpečnou a dobrou vakcínu bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Druhý příklad schizofrenie je, že konspirátoři zpočátku tvrdili, že očkování je podvod – divadlo na zmatení lidí, přičemž očkovaným píchají nanejvýš nějaký vitamin nebo spíše fyziologický roztok, tedy placebo. Na straně druhé však konspirátoři tvrdí, že lékaři kolabují po vpichu očkovací látky. Jedno vylučuje druhé.

Články vyšly na webu Antipropaganda.sk. Úvod napsal Matúš Ondrija, závěr Júlia Jánošíková.