Ruská média přišla s dezinformací, že v České republice se stala obětí rusofobie ruská studentka oboru sociologie na Univerzitě Karlově, které prý čeští učitelé zpětně zhoršovali známky a nakonec ji ze školy vyhodili kvůli tomu, že je Ruska. Srdceryvný příběh o šikanované a vyhozené ruské studentce zveřejnila ruská státní televize Russia Today (RT).

Video se začalo šířit také v prostředí českých sociálních sítí osvědčeným mechanismem, na který upozornil analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost. Ten současně začal pátrat po tom, zda nějaká ruská studentka takového jména na Univerzitě Karlově opravdu studuje či studovala. Odpověď na tuto otázku přinesl ve středu 27. dubna 2022 Český rozhlas ve své rubrice Ověřovna! „Žádná studentka se jménem Liza studia na univerzitě nezanechala. Zkouškové období navíc skončilo před začátkem války, nebylo proto možné známky zhoršit,“ shrnul výsledek prověření redaktor Českého rozhlasu Tomáš Pika.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com