Zdálo se, že časy, kdy Sovětský svaz vážně testoval telekinezi jsou pryč. Údajně jí dokázala ovládat Ruska jménem Nina Kulagina, kterou proslavily děsivé experimenty v Sovětském svazu v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Jaká je realita nikdo moc neví. Žena totiž byla před experimenty zatčena například za podvod, při kterém obelstila nic netušící občany a přišla si tak na pět tisíc rublů.

Tyto podivné experimenty však neskončily. Ruská armáda zařazuje do rostoucího arzenálu svých válečných prostředků parapsychologii. Informují o tom místní média s odkazem na článek v oficiálním vojenském měsíčníku Armejskij sbornik. Mimosmyslové vnímání, označované mnohými odborníky za nevědeckou pověru, má ruským vojskům pomoci pronikat do mysli protivníka. Autorem článku „Supervoják pro války budoucnosti“ je plukovník Nikolaj Poroskov, který odkazuje na výzkumy prováděné v bývalém Sovětském svazu v 80. letech minulého století. Speciální ruské jednotky prý později využívali poznatky sovětských expertů ve válkách proti čečenským separatistům. Informaci pak dále šířila a komentovala různá média, například ruské servery Meduza.io, Lenta.ru a také zahraniční.

 „Ruská armáda údajně používá paranormální taktiky, které mají vojákům pomoci učit se cizí jazyky, léčit zraněné vojáky v bitvě, odhalit zálohy, skrýše, a zbraně, narušit počítačové programy, odposlouchávat rozhovory a narušit telekomunikace včetně televizních a rádiových vln. Rusko má prý i odborníky, kteří tyto metody používají při výslechu vězňů a udělování rozkazů delfínům.

Telepatický, neverbální výslech, jak článek vysvětluje, může odhalit, kteří nepřátelští vojáci by byli náchylní k naverbování, a odhalí jejch silné a slabé stránky. Armáda také údajně nabízí výcvik v „psychických protiopatřeních“, aby lidé zvládli výslech prováděný nepřítelem, a má se tak pomáhat úředníkům na vysokokých státních, průmyslových a bankovních postech uchránit svá tajemství proti telepatům nepřítele,“ shrnuje Fórum 24.

Agentura RBK, která na Poroskovův článek upozornila, požádala o komentář člena vedení ruské akademie věd Jevgenije Alexandrova. „Parapsychologie je výmysl a pseudověda. Naprostá pohádka. Už v mnoha zemích světa probíhaly výzkumy a všude skončily stejným závěrem. Neexistuje žádný zaznamenaný případ, je to jen způsob, jak tahat peníze ze státního rozpočtu,” uvádí svůj pohled na věc Alexandrov.

Tak snad do budoucna nebude Putin Evropě vyhrožovat jaderným útokem, ale nějakým pěkným zaklínadlem. Třeba „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na Boží súd.“ Byla by to lepší varianta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.