Ruská ambasáda v Jihoafrické republice šíří hoax, který se uchytil i v České republice. Podle něj „Státní ukrajinská pošta vydala známky s esesáky a nacistickými pohrobky.“ V originálním příspěvku ruští ambasadoři tvrdí, že ukrajinská pošta vydala kolekci známek k 75. výročí vzniku 14. divize SS Galicie. Jednalo se o divizi složenou z haličských dobrovolníků ukrajinského původu, později v ní bojovali také Slováci a Češi.

„Pokud se podíváte na známky a zveřejněný arch blíže, zjistíte, že na archu není přítomný čárový kód, číslo série, ze které list pochází a na samotných známkách není k vidění dokonce ani cena, za kterou by si obyčejní Ukrajinci mohli zobrazovanou známku pořídit. To je trošku zvláštní, nemyslíte? Pokud údajný list se dadou poštovních známek vložíte do vyhledávače obrázků, obvykle naleznete na Googlu pouze odkaz na jednotlivé twitterové příspěvky s grafikou uvnitř, ale ani v jednom případě se nedostanete na oficiální web ukrajinského vydavatele známek. Ještě hůř skončíte, pokud k cestě za pravdou využijete služeb reverzního vyhledávače obrázků TinEye. Pokud by opravdu existovala oficiální verze archu se zobrazenými známkami s nacisty uvnitř, potom by je tato služba našla. Indicie jasně napovídají, že se jedná o podvrh rozšiřovaný ruskými státními institucemi a následně také fanoušky východního střihu. Pro šikovného grafika není problém vyrobit prakticky cokoli…tedy také obyčejné zdání originálního archu s poštovními známkami,“ píše se na blogu týdeníku Respekt.

 „Na oficiálních stránkách Ukrajinské pošty žádná podobná série známek věnovaných divizi SS Halič není. Na snímku příspěvku ruského velvyslanectví v JAR navíc nejsou žádné identifikační znaky jako čárový kód, číslo série, datum vydání či cena výrobku,“ dodává stránka StopFake.cz.

Zpracoval: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com