Web iDNES publikoval poměrně bulvární článek o dovozu humanitární pomoci na Ukrajinu. Jde především o nadpis článku „Na Ukrajině se rozkradla třetina letošní humanitární pomoci pro vojáky“. Server vynechává některé skutečnosti. Jde o to, že z 9 000 ověřených případů dodávek humanitární pomoci ukrajinské armádě od začátku roku 2023 nebyl její příchod k vojenským jednotkám potvrzen ve více než 3 000 případech. Web iDNES to pojal tak, že se zboží rozkradlo.

Je pravda, že ukrajinská celní správa na základě tohoto zjištění podala 387 trestních oznámení. Ukrajinské zdroje však apriori nepíší, že se zboží muselo rozkrást. „Jsme vděční veřejným organizacím, dobrovolníkům a mezinárodním dárcům, kteří Ukrajině pomáhají. Zároveň zdůrazňujeme, že dovoz komerčního zboží pod rouškou humanitární pomoci je porušením platné legislativy a zakládá trestní odpovědnost,” uvedla Státní celní správa. Nemusí se tedy jednat o rozkrádání, ale i na příklad pašování zboží bez proclení. Samozřejmě i to je trestné.

Ukrajinské úřady také provedly opatření, aby se takové případy neopakovaly. Od 1. prosince se budou muset organizace, které plánují dovážet humanitární pomoc na Ukrajinu, zaregistrovat na webové platformě automatizovaného systému registrace humanitární pomoci, zaregistrovat se na internetových stránkách a připravit a podat prohlášení, které bude zasláno celním orgánům prostřednictvím výměny informací,“ píše ukrajinský zpravodajský web Pravda.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.