Nejvyšší soud Slovenska koncem října rozhodl, že šéfredaktor konspiračního časopisu Zem a Vek Tibor “Eliot” Rostas je vinen z hanobení rasy a národa. Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Petrem Paludem koncem října potvrdil odsuzující verdikt Specializovaného trestního soudu, který padl ještě v prosinci 2019. Rostase za štvavý článek s názvem Klín Židů mezi Slovany, který vyšel v květnu 2017 v časopise Země a věk, uznal vinným z hanobení rasy a národa.

Autorovi textu uložil peněžitý trest ve výši 4000 eur. Pokud by Rostas pokutu neuhradil, musel by jít na tři měsíce za mříže.

Chtěl být „svědomím národa” a „politickým vězněm”, ve vězení měl přežít tři měsíce. Právoplatně odsouzený šéfredaktor konspiračního časopisu Země a věk Tibor Eliot Rostas však nakonec za mříže nepůjde. Před vězeňskou celou upřednostnil pokutu. Šéfredaktor magazínu Země a věk od začátku prohlašoval, že raději bude sedět, než by měl něco zaplatit. Krátce před jednáním u Nejvyššího soudu ve videu na Facebooku své poselství zopakoval.

„Pokud i přes všechno mám být souzen a odsouzen, ať už podmíněně, nebo nepodmíněně, jak si to někdo přeje, za má slova a za můj názor, pak bude pro mě ctí sloužit jako svědomí národa za svůj názor publikovaný v Zemi a Věk a nastoupit jako politický vězeň do výkonu trestu ve zvráceném režimu, kde vládne lůza a bezcharakterní zločinci,“ říkal.

Rostasova slova po vynesení verdiktu potvrdil i jeho advokát Ľubomír Hlbočan – jeho klient prý nezaplatí ani cent, protože se cítí být politickým vězněm. Rostasovi však jeho odhodlání dlouho nevydrželo.

Mluvčí Specializovaného trestního soudu v Pezinku Katarína Kudjáková pro Aktuality.sk potvrdila, že šéfredaktor konspiračního plátku peněžní trest 23. prosince zaplatil. Do vězení tak jít nemusí. 

Celý článek na Aktuality.sk


author