Poslankyně SPD Karla Maříková publikovala překlad projevu německého spolkového poslance Roberta Farleho týkající se očkování proti COVID-19. Představuje ho jako nezávislého poslance. Nutno dodat, že Farle vystoupil z poslaneckého klubu AfD až v září a to kvůli postoji AfD k Rusku. AfD totiž požaduje zrušení sankcí, ale akt násilí proti Ukrajině odsuzuje, což se Farlemu nelíbilo. Týdeníku „Die Zeit“ řekl, že chce také „v budoucnu více pracovat ve volebním obvodu“ a mít více času na demonstrace.

Příspěvek sdílený poslankyní Maříkovou se však týká očkování. Farle v něm například tvrdí, že od začátku očkování zemřelo 800 mladých sportovců. Toto tvrzení bylo opakovaně vyvráceno. Příběh sportovců, kteří zemřeli kvůli vakcínám proti koronaviru, má své kořeny na tajemných rakouských webech s vazbami na krajně pravicovou populistickou Stranu Svobodných. Zmiňuje také studii, kterou vytvořil psycholog Christof Kuhbandner a Matthias Reitzner. Ta však byla zkritizována mj. kvůli velmi špatnému nakládání s daty.

Projev tedy lze zhodnotit jako další nepodařený pokus o kritiku očkování, kdy je líčeno jako nebezpečné. Líčení Farleho jako nezávislého poslance je zavádějící, Farle byl dlouhá léta i zemským předsedou krajně-pravicové populistické AfD v Sasku-Anhaltsku a stranu opustil jen z toho důvodu, že se mu zdá málo radikální. Farle je dlouhodobě hvězdou dezinformačních médií.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.