Na Slovensku se nedávno stala tragická dopravní nehoda. Na slovenské dálnici D1 u obce Horná Streda narazil kamion do zasahujících hasičů. Dva hasiči bohužel zemřeli, zranění utrpěli i dva policisté. Na sociálních sítích se přitom začal šířit nesmysl, že řidič kamionu byl Ukrajinec.

„Své tvrzení – jak jinak – nepodložil žádnými důkazy. Ani nemohl, žádný důkaz totiž neexistuje. Běžný uživatel internetu za pár minut najde podrobnosti o této tragické nehodě. Google mu nabídne články slovenských a polských médií, ze kterých se dozví, že řidič kamionu byl Polák. Jeden slovenský deník zveřejnil i jeho fotografii a křestní jméno Mariusz. Cílem podobných hoaxů je kontinuální udržování nenávisti vůči Ukrajině a jejím uprchlíkům. Podobné trendy vidíme od začátku ruské války. Pokud nedochází k individuálnímu selhání uprchlíků, dezinformační scéna je připravena si vymyslet vlastní příběhy,“ píše slovenská stránka Hoaxy a podvody.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.