Na Marketplace sociální sítě Facebook už delší dobu můžete narazit na podvodníky, kteří se z vás budou snažit vytáhnout peníze. Podvod spočívá v tom, že se vám ozve někdo, kdo se tváří jako skutečný profil, že má zájem o vaše nabízené zboží. Údajně vám však peníze pošle prostřednictvím kurýra a to včetně poštovného. Pošle vám link, kde ovšem budete muset zadat údaje k účtu nebo kartě, prostřednictvím jehož vám prý pošlou peníze. Vy však ve skutečnosti zadáte údaje ke kartě nebo do internetové bankovnictví a žádné peníze vám samozřejmě nepřijdou. Naopak o ně přijdete. Proti tomu podvodu je jednoduchá ochrana. Pokud někdo chce nějaké zboží, on má platit a tedy vám případně poslat peníze přímo na účet. Pokud něco prodávám, není důvod zadávat číslo karty nebo údaje do internetového bankovnictví. Vždy je také potřeba si ověřit, zda v případě koupě zboží se jedná o autorizovanou platební bránu nebo adresa je podezřelá.

Slovenská policie si však všimla případu, kdy prodejce tento podvod odhalil. Údajná zájemkyně o nákup zboží pak po odmítnutí začala vyhrožovat prodejci, že se nedají zlomit a zastupují Putina. Právě náznaků, že nejrůznější podvody na internetu pochází z Ruska, přibývá. Příkladem je případ muže, který takto podvádí na Sbazaru a okradl prodávající o více než milion korun. I tento člověk se ukrývá v Rusku. Známé jsou také případy hackerských útoků na nemocnice. I v těchto případech šlo o nástroj z Ruska, kteří chtěli výkupné za to, že s útoky přestanou.

Vysvětlení může být jednoduché. Za útoky možná přímo nestojí ruský stát, proti podvodníkům však v Rusku nedělají nic, protože podvody pomáhají oslabovat „západní svět“ a lidé pak mají pocit, že život v Evropské unii není bezpečný. To je narativ, který šíří i kremelská propaganda.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.