Na Facebooku se začal šířit údajný screenshot z profilu senátorky Jany Zwyrtek Hamplové. Ta měla nabízet za úplatu místa v předních řadách na demonstraci, kterou chystají odpůrci vlády na 16. dubna. Ve skutečnosti jde ovšem o hoax a žádný takový status Hamplová nevydala.

Věc si vymyslela recesistická stránka Paralelní listy, které si z lidí z pseudovlastenecké scény často utahuje. Senátorka zareagovala hystericky, když chystá na vydavatele trestní oznámení, pokud ovšem tedy zjistí, kdo humoristický web vydává.

Nutno dodat, že v souvislosti s chystanou demonstrací i lidé jako Jindřich Rajchl nebo právě senátorka Hamplová šíří, že ministerstvo dopravy dalo příkaz, aby na den demonstrace neposilovalo spoje dalšími vagóny. I to je dezinformace. Ministerstvo dopravy ani RegioJetu nebo LeoExpresu nic přikázat nemůže. Alespoň na spojích provozovaných na hlavních tratích jako Ostrava – Praha nebo Brno – Praha. Tyto spoje totiž dopravci provozují na vlastní komerční riziko bez dotací od státu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.