Tajné sponzorování médií ze strany USAID je žhavým tématem médií. Trumpova administrativa, vč. Miliardáře Elona Muska, tvrdí, že Bidenova administrativa si platila například i agentura Reuters za účelem „masivního sociálního podvodu“.

A jak je to ve skutečnosti? USAID platila jiné společnosti, která má Reuters pouze v názvu. Společnost Thomson Reuters Special Services LLC (TRSS), která je uvedena jako příjemce platby, vůbec není právnickou osobou tiskové agentury Reuters, ale informační a analytickou společností zabývající se mimo jiné otázkami kybernetické bezpečnosti. Netají se spoluprací s Ministerstvem obrany, naopak je tomu věnována samostatná stránka na webu TRSS – říká se, že specialisté společnosti identifikují zranitelnosti v týmech, programech a misích Pentagonu. Přestože je TRSS součástí skupiny společností Thomson Reuters, stejně jako Reuters, stejně jako několik dalších společností působících v různých odvětvích (od práva po obchod), není důvod se domnívat, že finanční prostředky převedené Pentagonem byly zcela nebo zčásti použity k financování médií.

Tabata Thompsonová, mluvčí Agentury pro pokročilé výzkumné projekty v oblasti obrany, která kontrakt zaplatila, uvedla: “byla vybrána jako hodnotitel pro testování účinnosti obranných nástrojů.” Generální ředitel společnosti, Steve Rubley, vysvětlil: “TRSS poskytuje softwarové a informační služby americkým vládním agenturám napříč všemi administrativami po celá desetiletí, pomáhá odhalovat a předcházet podvodům, udržovat veřejnou bezpečnost a prosazovat spravedlnost.”

Ačkoli Musk a jeho spolupracovníci naznačují nebo dokonce přímo uvádějí, že agentura Reuters dostávala peníze od americké vlády na klamání a prosazování levicové agendy, samotná smlouva byla navíc uzavřena během prvního prezidentského období Donalda Trumpa (2017-2021).

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.