Za červen jsme zachytili minimálně 82 řetězových emailů, díky velkému zájmu veřejnosti jsme obdrželi začátkem července rekordní množství emailů, které ještě nemáme zpracované, je tedy možné, že jsou mezi nimi i některé z června. Upřesnění přineseme v dalším přehledu. Od veřejnosti je přijímáme na emailové adrese: posli.retezak@seznam.cz. Za spolupráci děkujeme!

V jednom textu je zpravidla komunikováno více než jedno téma, započteno je k příslušné skupině, pokud v textu dominuje. Velký tématem byl spolek Milion chvilek pro demokracii.

Milion chvilek, demonstrace organizované na Letné a na Václavském náměstí. Celkem zachyceno 34 textů. Je zpochybňován počet demonstrantů, jsou podsouvána podezření, kdo je organizuje (sudetští Němci, zahraniční aktéři – „Brusel“, M. Kalousek, podnikatel z Kataru, který podporuje islám, katolická církev) a platí (Soros, zahraniční aktéři). Jsou zpochybňovány cíle („český majdan“, svrhnutí vlády, chystání převratu, zvrat výsledků voleb). Podle textů jsou demonstranti pouze z Prahy a slouží německým zájmům, jde o prolomení Benešových dekretů a o podporu zájmů uprchlíků. Demonstrace mají zabránit zakázce Rosatomu na dostavbu JE, pomoci přijetí Eura a „upevnění moci České televize a Českého rozhlasu“. Objevuje se „podpora homo manželství“ ze strany organizátorů. Na serveru Tadesco (autor: Podivínský) vyšlo obvinění organizátorů z přípravy puče a výzva k zavírání demonstrantů a raziím v redakcích (ČT, ČRo, Seznam.cz).


Text řetězového emailu zachyceného 24. 6. 2019:

Karel Schwarzenberg odhalil, že současné protesty v ČR proti Andreji Babišovi mohou stvořit novou hvězdu politiky, která usedne na Pražském hradě a zopakuje se tím scénář ze Slovenska, kde se prezidentkou stala aktivistka z ulice, které vadil zápach z komunální skládky v Pezinku! Předčítaná zdravice od Petra Pitharta ukázala, že zhrzeným uctívačům Havlova odkazu dochází munice a chtějí svrhnout Babišovu vládu za každou cenu, bojí se „orbanizace“ vrcholové moci v České republice! Nedělní demonstrace na Letné v Praze, které se podle nových přepočtů Policie ČR zúčastnilo 280 000 lidí, má další dohry a odezvy, které odhalují hrozivá chapadla monstrózní chobotnice, která se začala rozlézat ve všech médiích v České republice. Jednotlivé figury, které stojí v pozadí těchto procesů, pomalu začínají pouštět více informací a rozhodně nás nesmí překvapit, jako procesy budou na tyto mohutné demonstrace navazovat v nejbližších týdnech a měsících.

Cizí mocenské skupiny se snaží o provedení Barevné revoluce v ČR podobně, jako to proběhlo minulý rok na Slovensku. Karel Schwarzenberg dnes poskytl rozhovor serveru Seznam Zprávy, kde přímo otevřeně oznámil, že je již starý a řízení občanské společnosti v ČR musí převzít mladí lidé. Šokoval však výrokem, že doufá, že současné demonstrace proti Andreji Babišovi zrodí novou politickou hvězdu podobně, jako se to povedlo na Slovensku. Karel Schwarzenberg tak nepřímo odhalil, že někdo z předáků současných demonstrací by mohl usilovat o prezidentský post v ČR v roce 2023.

Řetězový e-mail je shoduje s článkem na Aeronetu: https://aeronet.cz/news/karel-schwarzenberg-odhalil-ze-soucasne-protesty-v-cr-proti-andreji-babisovi-mohou-stvorit-novou-hvezdu-politiky-ktera-usedne-na-prazskem-hrade-a-zopakuje-se-tim-scenar-ze-slovenska/


Komentář k textu řetězového e-mailu

Autor článku ve snaze reagovat na nedávnou vlnu protestních demonstrací zde namíchal koktejl faktů, polopravd, smyšlenek a obyčejných lží tak, jak je již řadu let zvykem v aeronet.cz a podobných médií. Tak například je pravda, že panuje jistá obava z tzv. orbanizace české politiky. Naproti tomu tvrzení, že protestující (podle zdravice od Petra Pitharta přečtené na demonstraci M.Myšičkou) „chtějí svrhnout Babišovu vládu za každou cenu“ je zcela nepravdivá. Pithart tu pouze vyzývá k ostražitosti a případným pokojným protestům proti oklešťování demokracie vládnoucí garniturou a snahou o ovládnutí justice (tedy proti oné „orbanizaci“). Rovněž tvrzení: „Současné demonstrace proti Babišovi mají v první fázi vyvolat v ČR hluboký odpor proti politické garnituře jako takové a nahradit ji tzv. občanskou společností, což je pouze slušnější označení pro vládu uřvané lůzy z ulice“ je nepravdivé. Cílem demonstrací je především demise trestně stíhaného premiéra, občanská společnost je zde jakýmsi hlídacím psem demokracie a s „vládou uřvané lůzy z ulice“ nemá nic společného (to si autor plete nejspíš s rokem 1948, kdy se u nás moci chopili komunisté). Mediální ohlasy na tuto demonstraci autor vydává za „hrozivá chapadla monstrózní chobotnice, která se začala rozlézat ve všech médiích v České republice“ a i dalšími slovními obraty („snaha o destabilizaci české společnosti“) připomíná články někdejšího komunistického Rudého práva. Je až úsměvné, jak spiklenecky autor reaguje na organizátory protestů předem veřejně a zcela otevřeně oznámený plán dalších akcí: „Jednotlivé figury, které stojí v pozadí těchto procesů, pomalu začínají pouštět více informací a rozhodně nás nesmí překvapit, jako procesy budou na tyto mohutné demonstrace navazovat v nejbližších týdnech a měsících.“

Největším strašákem je liberalismus. Tento ve své podstatě antievropský narativ se táhne celým článkem jako červená nit. Vedle nesmyslných tvrzení typu „liberalismus je nástrojem likvidace národů v Evropě“ (vždyť která z našich nebo evropských liberálně orientovaných stran má něco takového v programu?), případně „liberálové jsou poskoky globalistů“, tu najdeme i nezbytné plivnutí na skutečné nebo domnělé nositele liberálních názorů. Tradičně sem patří Václav Havel s Karlem Schwarzenbergem, nově pak Zuzana Čaputová. S posledně jmenovanou vzal autor „jedním vrzem“ i další oblíbené „otloukánky“ proruských dezinformačních médií – totiž neziskové organizace v čele s asi největším padouchem (hned po Kalouskovi) – Georgem Sorosem, který to podle něho nejspíš všechno zpovzdálí financuje a řídí. Tím se dostáváme k dalšímu narativu.

Za vším hledej Židy. V souvislosti se slovenskou prezidentkou se v článku poněkud tajuplně píše: „Najednou se objevuje izraelský podnikatel Aaron Shaviv a Zuzana Čaputová oznamuje kandidaturu na prezidentku. Od počátku má mohutnou reklamu v médiích a je jasné, že se stává koněm kohosi, na kterého nelze ukázat přímo, protože zůstává skrytý v pozadí.“ Ovšem, skutečnost je jako vždy o dost prozaičtější. Aaron Shaviv je ředitelem společnosti SHAVIV STRATEGY & CAMPAIGN LTD. Více o něm zde.

Shavivův spolupracovník, Michal Repa, specialista na PR, vedl úspěšnou předvolební kampaň Zuzaně Čaputové – více zde.

Autor nám to však prezentuje tak, jako by novopečená slovenská prezidentka byla přímo řízena cizí mocností: „Slováci (…) udělali osudovou a zásadní chybu, že zvolili namísto kandidáta s vlastním názorem pouze marionetu ovládanou z Izraele“.

Sudeťáci a šlechta. Tihle dva strašáci jsou v české kotlině asi nesmrtelní. Proto na ně autor článku také vsadil. Stačilo mu k tomu vystoupení jáhna ze Sudet na letenské demonstraci a vcelku nevinný komentář Karla Schwarzenberga k této akci. Pak už popouští uzdu své fantazii, místy hraničící s paranoiou: „… všichni tito architekti těchto demonstrací vědí přesně, jaká slova mají použít, nic neříkají z hlavy, ale pouze citují z textů, které jsou pečlivě sepsány a autorizovány dopředu“, o kus dál pak hřímá: (sudetští Němci a šlechta) „…mají v ČR tisíce kolaborantů, zrádců, kteří pracují na rozbíjení českých vlád, českého školství, české kultury a české státnosti“, nebo se rovnou stává prorokem: „…veškeré procesy vedou k tomu, aby Česká republika postupně zanikla a stala se součástí německého protektorátního území v rámci Nové Evropy“. Pochopitelně, bez jediného důkazu či autentického citátu.

Babiš a Zeman. Článek je zřetelně prozemanovský, nebo alespoň souznící s výroky či myšlenkami Miloše Zemana. Zejména se tu několikrát opakuje, že Zuzana Čaputová se stala prezidentkou jako „aktivistka z ulice, která má naprosto nulové zkušenosti z vysoké politiky“. Přesně s tímto argumentem Miloš Zeman týden před slovenskými prezidentskými volbami podpořil jejího protikandidáta. Autor je dokonce „šokován“ výrokem Karla Schwarzenberga, že „doufá, že současné demonstrace proti Andreji Babišovi zrodí novou politickou hvězdu podobně, jako se to povedlo na Slovensku“. Naproti tomu k Andreji Babišovi se autor staví spíš neutrálně. Je to až zarážející, vždyť právě proti českému premiérovi (a proti ministryni spravedlnosti Benešové, kterou autor dokonce vůbec nezmiňuje), byly protesty vedené. Oba politiky se spíš snaží obhajovat tím, že za vším stojí někým dopředu objednané mediální útoky, kterými je „společnost očkována k tomu, aby začala požadovat do funkcí premiérů a prezidentů tzv. „slušné“ lidi, což ve skutečnosti žádný z politiků nemůže splnit“. Ale hlavně tu jde o Zemana: „Jakmile padne Babiš, útok se přesune na Miloše Zemana a demonstrace budou pokračovat pro změnu proti němu.“

Co dodat? Článek je zcela v intencích zdroje, kterým byl publikován. Autor je anonymní. Zpravodajský portál aeronet.cz je sice veden jako nezávislý, svým obsahem však jednoznačně proruský (proputinovský). Blíže viz zde.

Shrnutí: Propaganda, které tento dezinformační portál slouží, má za cíl vnést nedůvěru v evropské instituce, liberální občanskou společnost a demokracii jako takovou, je součástí tzv. hybridní války vedené Ruskem. Zdá se, že propojení občanských aktivit, sudetských Němců, Sorose a cizích mocností bude v nejbližší době poměrně častým tématem těchto dezinformačních článků.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.