Ve spolupráci se skupinou Čeští elfové budeme postupně zveřejňovat texty řetězových e-mailů a odpovědi na ně.

Text řetězového e-mailu:

„Pár zajímavých informací, které byly publikovány těsně před vánoci, tak jsem nechtěla otravovat …….

TI je i teď za rozhodnutím MěU Černošice o střetu zájmů Babiše.

Nejde mi vůbec o osobu Babiše, jen mi je divné, že v této věci mohou rozhodovat Černošice a ne nezávislé soudy.

Že bychom se začali vracet k “osvědčeným” uličním výborům v minulosti? Pak by také stál za to návrat k “domovním důvěrníkům” zmodernizovaných na členy TI v každém domě. Ušetřili bychom obrovské sumy za platy soudců a soudních zaměstnanců a hned by bylo dost peněz na důchody, pro zdravotně postižené a sociálně slabé občany.

Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za Kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes 3 miliony

18.12.2018 13:25

ParlamentníListy.cz v pondělí publikovaly materiál o tom, odkud získávala neziskovka Transparency International peníze. Mezi subjekty byla celá řada státních institucí jako například ministerstva, ale i soukromé firmy, kupříkladu stavební SKANSKA. Naše redakce proto oslovila jednotlivé zástupce společností či resortů, aby nám objasnili, za co přesně peníze šly a co přesně pro ně Transparency International vykonávala.

Podle vyjádření společnosti SKANSKA: „S Transparency International spolupracujeme již od roku 2011. Od roku 2013 jsme členy Klubu Transparency International. Naše spolupráce se týkala především projektu 4ETIKA, jehož cílem bylo podpořit formou grantové soutěže začínající projekty, které se zabývají zvýšením transparentnosti, omezením korupce a zlepšením společenského a podnikatelského klimatu v naší zemi. Úspěšné grantové programy mohly získat finanční podporu až do výše 200 tisíc korun. Každoročně Klubu Transparency International zasíláme sponzorský dar s cílem podpořit organizaci v antikorupčních činnostech. Roční sponzoringový plán schvaluje vedení společnosti,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz tato stavební firma.

Naši redakci ale samozřejmě zajímaly především státní instituce, které do Transparency International nalily mnohdy i víc než deset milionů korun během uplynulých let.

Resort školství potvrdil zjištění ParlamentníchListů.cz, která se týkala sum (vyplaceny byly přes 3 miliony korun), tímto vyjádřením: „Transparency International byly Vámi uvedené prostředky vyplaceny za projekt s názvem Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, který se realizoval v letech 2012 až 2014.“

Peníze do neziskovky ovšem poslala i Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Důvod? „Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) v České republice implementovala projekt Transparentní spolupráce. Je inspirovaný americkým Sunshine Act a je prosazovaný v celé EU Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA). Cílem tohoto projektu je primárně objasnit rozsah a podstatu spolupráce mezi zdravotnickými odborníky, zařízeními a farmaceutickými společnostmi a ozřejmit výši souvisejících plnění. To vše proto, aby vztahy mezi průmyslem, lékaři a zdravotnickými zařízeními byly maximálně transparentní. Projekt byl spuštěn v roce 2014. Za tento kalendářní rok byla v červnu 2015 data poprvé zveřejněna,“ konstatovala Asociace pro PL.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky na dotaz, proč a za co poslal do TI peníze, odpověděl: „Jedná se o grant z loňského roku. Jeho tématem bylo zvýšení povědomí o praxi ve vypisování veřejných zakázek. Celkově bylo přiděleno 150 000 korun.“

Téměř půl milionu odeslal do TI rovněž Sociologický ústav AV ČR (nynějším ředitel je Tomáš Kostelecký). Také v tomto případě nás zajímal důvod. „Společnost Transparency International zpracovávala analýzy pro projekt Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v ČR, který byl realizován v letech 2010 až 2013 a jeho poskytovatelem bylo Ministerstvo vnitra.“

Necelých sto tisíc dostala TI překvapivě i od Ministerstva financí, respektive od Finančního analytického úřadu. Podle oficiálního vyjádření pro PL se jednalo o úhradu dvou zpracovaných studií v rámci projektu CZ10 z Norských fondů. Neziskové organizace jsou do těchto projektů zahrnovány velmi často povinně.

David Ondráčka a jeho plamenný projev na demonstraci k odvolání ministra Pospíšila (28.6.2012)

Konkrétně se jednalo o projekt „Podpora odhalování a vyšetřování korupce“ financovaného z Norských fondů. V rámci programu byl realizován jeden předem definovaný projekt ve spolupráci s Radou Evropy, jehož hlavním cílem bylo posílení institucionálních kapacit v boji proti korupci a praní špinavých peněz. Řešitelem předem definovaného projektu byl Finanční analytický útvar MF ČR.

Další peníze obdržela TI například od Českých drah. Jejich zástupci ParlamentnímListům.cz slíbili dodat veškeré podklady v dohledné době. Totéž se stalo i v případě Ministerstva zdravotnictví, MMR, norského a britského velvyslanectví.

Bezdůvodně se k našim dotazům staví zády resort vnitra (Jan Hamáček), zemědělství (Miroslav Toman), zahraničních věcí (Tomáš Petříček), Evropská komise, OLAF, Nadace rozvoje občanské společnosti, Úřad vlády, MPSV (Jana Maláčová) nebo také Český svaz ledního hokeje, jemuž předsedá Tomáš Král. I přes nevoli poskytnout médiu, které má stovky tisíc čtenářů, jakékoli informace o zacházení s veřejnými prostředky, budeme v tématu nadále pokračovat.

Z Wikipedie: Transparency International (TI) je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. TI také podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti. TI vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky. Dnes funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.

Některé z výše uvedených reakcí byly kráceny, ani v jednom případě nebyl jakkoli pozměněn obsah.

Vzteky zrudnete: České dráhy sdělily cifru, kterou od nich dostala neziskovka Transparency International

21.12.2018 15:45

ParlamentníListy.cz v pondělí publikovaly materiál, odkud mimo jiné získávala neziskovka Transparency International peníze na svůj provoz. Naše redakce následně oslovila jednotlivé zástupce společností či resortů, aby nám objasnili, za co přesně peníze šly a co přesně pro ně Transparency International vykonávala. Mezi dalšími, kdo nám poskytl odpověď, je například Ministerstvo obrany nebo Úřad vlády. Ti nejštědřejší dárci ovšem stále mlčí.

 „Prošli jsme starší údaje a skutečně v minulosti pro České dráhy zajišťovala společnost Transparency International nezávislou protikorupční linku. V posledních letech ale už tuto činnost nezajišťuje. Jednalo se přibližně o období od konce roku 2012 do části roku 2014. Za provoz této linky jsme zaplatili cca 1,3 milionu Kč bez DPH. Dnes je protikorupční linka provozována v rámci úseku interního auditu,“ sdělily důvod své platby České dráhy. Konkrétně tak přispěly 1 302 300 korun.

Premiér Andrej Babiš to pro ParlamentníListy.cz označil za skandální „TI brala peníze i od tak kontroverzních lidí, jako byl ředitel Českých drah Petr Žaluda. Ten s panem Ondráčkou uzavřel smlouvu na provozování jakési placené protikorupční telefonní linky, za kterou TI inkasovala další miliony korun bez výběrového řízení,“ řekl nám k tomu premiér.

Dalšími státními institucemi, které platby potvrdily, bylo Ministerstvo obrany a Ministerstvo pro místní rozvoj. Rezort obrany TI poskytl téměř půl milionu.

„Nezisková organizace Transparency International podala pro rok 2015 žádost o dotaci na program „Posilování protikorupční odolnosti resortu obrany“ v celkové výši požadovaných finančních prostředků 249 260 korun a pro 2016 žádost o dotaci na program „Posilování protikorupční odolnosti obranného průmyslu“ v celkové výši požadovaných finančních prostředků 249 614 korun. Obě žádosti splnily podmínky udělení dotace a na základě hodnocení komise byly navrženy pro udělení dotace v požadované výši.“

Ministerstvo pro místní rozvoj tak štědré nebylo. „V květnu 2013 podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj částkou 36 318 korun uskutečnění odborné konference Evropské fondy: Jak předcházet rizikům podvodů a zneužívání, kterou realizovala Transparency International v rámci programu Evropské unie Herkules II a ve spolupráci s OLAF a MMR,“ sdělila nám Veronika Vároši z odboru komunikace MMR.

Peníze do neziskovky ovšem poslal i Úřad vlády. Důvod? „V letech 2011 a 2012 Úřad vlády objednal na základě požadavku Sekce pro koordinaci boje s korupcí analýzy v hodnotě 150 000 korun, 150 000 korun a 119 990 korun. Zadavatelem výše uvedených analýz byl náměstek místopředsedkyně vlády pro koordinaci boje s korupcí Robert Vacek,“ zněla odpověď z Úřadu vlády.

Další peníze poskytla například i Nadace VIA. „V roce 2010 jsme udělili Transparency International ČR grant v rámci našeho tehdejšího programu Fond místního rozvoje – Veřejně osvětleno. Transparency International ČR uspěla se svým projektem „Zaostřeno na Prahu“ a z tohoto grantového programu získala nadační příspěvek ve výši 60 000 korun,“ sdělil nám výkonný ředitel Jiří Bárta.

ParlamentníListy.cz se tématu financování  Transparency International věnují už několik dnů. Podle námi zveřejněných dokumentů získala tato neziskovka přes 80 milionů korun napříč soukromým sektorem, ale především od státních institucí, zejména pak z resortů vnitra a zahraničních věcí. V tomto případě šlo bezmála o 30 milionů korun.

Co přesně bylo za tyto astronomické sumy odpracováno, prozatím nevíme. Zahraniční věci i vnitro odmítají poskytnout jakékoli informace.

Z toho čísla jsme si sedli na pr*el a ještě nevstali. PL zjistily, kolik peněz dostává Transparency International. Víme jména, firmy, ministerstva, všechno

17.12.2018 9:26

Nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, Transparency International (TI), zveřejnila podklady, které poslala Evropské komisi kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Poukazovala v nich například na to, že ačkoliv český předseda vlády oficiálně vložil své firmy do svěřenských fondů, stále je uživatelem výhod spojených s vlastnictvím firmy. ParlamentníListy.cz ovšem byly zdrojem přímo z Bruselu upozorněny na skutečnost, že podněty TI mohou být vedeny i jinými zájmy. Ano, jde samozřejmě o peníze.

 „Chceme vysvětlit vlastně všechny další kroky, které budou následovat ze strany Komise vůči dotacím pro Agrofert, a scénáře, které můžou následovat v následujících týdnech. A zároveň chceme taky zveřejnit informaci, že v pondělí podáme podnět na dalšího politika pro jeho střet zájmů,“ řekl před několika dny ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Ten se svého času mimo jiné ucházel o post ministra vnitra. Neúspěšně.

Naše redakce, jak jsme už uvedli, získala podklady z Bruselu, které ovšem nejsou mířeny na společnost Agrofert nebo premiéra Babiše, ale právě na zmíněnou Transparency International. Důvod?

„Dobrý den, posílám Vám do Prahy podklady, aby i čeští občané věděli, jaké peníze mohou téct do takzvané neziskovky. Ono totiž bude z tabulky, kterou přikládám, vidět, že platí heslo – koho chleba jíš, toho píseň zpívej,“ řekl náš zdroj, jehož identitu jsme se rozhodli po vzájemné domluvě tajit.

ParlamentníListy.cz již v pondělí ráno oslovily všechny subjekty na území České republiky s dotazy, proč vlastně peníze do TI poslaly. Zajímalo nás i to, kdo o převodu finančních prostředků rozhodl. Stranou našeho zájmu nezůstávají ani jednotlivé resorty, Úřad vlády či soukromé společnosti, jako je například SKANSKA.

A nyní konkrétně.

Z přesných podkladů, které máme v dispozici, vyplývá, že Transparency International v posledních letech na darech a příspěvcích získala astronomických 80 milionů korun. Na tuto sumu se složilo zřejmě několik desítek firem, subjektů či státních institucí. Například České dráhy přispěly na provoz TI 1 302 300 korunami, poměrně zajímavá je rovněž částka, o jakou se zasloužil Sociologický ústav AV ČR. Ten poslal 435 622 korun. Dalším zajímavým zjištěním je, že několika stovkami tisíc přispěl TI v minulosti Český svaz ledního hokeje. Důvody? Zatím nejasné, naše redakce čeká na odpovědi zástupců shora uvedených subjektů.

Část finančních zdrojů

Jestliže jsme se nyní bavili v řádech stovek tisíc korun, přejděme na miliony. I na ty se totiž Transparency International v letech 2009–2017 mohla těšit. Ministerstvo vnitra zaslalo 14 812 458 korun a resort zahraničních věcí dalších 14 273 573 korun. I zde čekáme na odpověď, proč český stát přispívá (nebo přispíval) gigantickými sumami v době, kdy politici hovoří o nutnosti zvyšovat platy členů bezpečnostních sborů či učitelů. Ale ani tím nekončíme. Hodně zajímavé položky v rozpočtu totiž tvoří i instituce, jež nemají ústředí na území našeho státu.

Evropská komise dala TI přes 9 milionů korun, protikorupční OLAF (dlouhodobě se věnující premiéru Babišovi) přispěchal s částkou 4 231 583 a v neposlední řadě je tu také neziskovka Open Society Fund (blízká americkému miliardáři Georgovi Sorosovi, který mimo jiné podporuje masovou imigraci, sponzoroval kampaň Hillary Clintonové a údajně podporoval protesty proti Donaldu Trumpovi). Open Society Fund se blýskl částkou 8 936 704 korun. A že by nebylo na platy učitelů? To asi těžko, když ministerstvo školství poslalo na účet TI 3 055 393 korun.

Perličkou na dortu je pak doslova pakatel, o který se postaralo velvyslanectví Kanady, které nyní vede Barbara C. Richardsonová. To zřejmě nepovažuje práci TI za jakkoli záslužnou, a proto velvyslanectví věnovalo jen 5 tisíc korun. Asi na hezký oběd. Velvyslanectví Dánska, Finska, Norska a Švédska se také příliš nepochlapila, zástupci těchto států dali dohromady 28 tisíc.

Otázkou tak zůstává, proč česká ministerstva, ale i Úřad vlády nebo Technologická agentura České republiky v čele s profesorem Konvalinkou poslala na provoz neziskové organizace takto nepředstavitelné peníze.

Tématu se samozřejmě budeme věnovat i nadále, jakmile získáme relevantní odpovědi zástupců, které na chod Transparency International roky přispívali. Závěrem nechme promluvit náš bruselský zdroj.

„Je paradoxní, že na chod organizace, která tak vehementně bojuje proti vašemu premiérovi, přispívají právě ti, kteří dělají totéž z výkonu své funkce. Připadá mi to jako snaha násobit tlak, ale pořád působit věrohodně a nezávisle. Věřím, že vás to téma zaujme a lidem otevře oči,“ uzavřel.“

Zajímali jsme se o finance Transparency International a přišla tato reakce: Zběsilý útok PL. Vlamují se do otevřených dveří!

21.12.2018 9:17

Ředitel Transparency International David Ondráčka hájí svou neziskovou organizaci. V rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, jaké jsou příjmy organizace – pravidelně se pohybují kolem osmi až deseti milionů korun ročně. Jak dodal, peníze pocházejí převážně od ministerstev a dalších státních organizací.

 „Nemůžeme si dovolit žádnou neprůhlednost, protože v tu chvíli by naše reputace šla do háje,“ podotkl Ondráčka, do jehož organizace se v posledních dnech strefuje například premiér Andrej Babiš (ANO). Transparency International totiž podala podnět k Evropské komisi, a to kvůli možnému premiérovu střetu zájmů. 

Podle zveřejněného dokumentu organizace v letech 2009 až 2017 získala 80 milionů korun. Nejvíce jí přispělo ministerstvo vnitra, část financí však byla i z Evropské komise či od OLAFu, na což právě Babiš poukazoval. 

 „Neziskové organizace obecně jsou často financovány prostřednictvím dotací a grantů ze státní či evropské úrovně. Ale tyto finance nedostávají, ale soutěží o ně ve výběrových řízeních,“ dodal Ondráčka. 

Ten se v rozhovoru obul také do Parlamentních listů, které podle jeho slov vedou proti Transparency International zběsilý útok. „Vlamují se ale do otevřených dveří,“ poznamenal.

(Konec citace řetězového e-mailu)

Odpověď Českých elfů:

Tak na úvod by asi bylo dobré říct, že porušení zákona o střetu zájmů je přestupek a o přestupcích nerozhodují soudy, ale úřady obcí s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu obviněného. V případě Andreje Babiše je to tedy Městský úřad Černošice. A nejde o žádné domovní důvěrníky ani uliční výbory, ale o profesionální úředníky, s odbornou způsobilostí k projednávání přestupků. A Transparency International (TI) udělalo jen to, co může udělat každý občan této země, dalo podnět na příslušný úřad. A úřad postupoval tak, jak mu zákon ukládá a rozhodl, že ke spáchání přestupku došlo. Předpokládám, že to není konečné rozhodnutí, Babiš se odvolal, bude to dále řešit krajský úřad a kdoví, jestli ne soudy, takže si počkejme na to, jaký vlastně bude závěr.

Jinak to pohoršování se nad tím, kolik peněz TI dostává je taky dost dobré, pro jistotu se tam dají částky za 9 let, aby to vypadalo hodně nafouknutě. Ale když budete trochu pátrat, tak zjistíte, že přímo na jejich webu se dají stáhnout výroční zprávy za všechny zmíněné roky.

Nebudu řešit, co se svými penězi dělají soukromé firmy jako SKANSKA, ale pokud jde o peníze ze státního rozpočtu, tak všude se píše, že ty peníze byly určeny na konkrétní projekty a granty, v takovém případě bývá zvykem, že žadatel ke konkrétní žádosti musí odůvodnit účelnost výdajů, na které požaduje dotaci a grant a následně to doúčtovat, to není žádný bianco šek, žádné peníze, které si Ondračka strčí do kapsy a prožere a kdoví co. A ta poznámka, že chybí peníze na platy učitelů a místo toho Ministerstvo školství dává peníze TI… Ministerstvo školství dalo TI na projekt v letech 2012 – 2014 celkem 3 miliony korun. V ČR je cca 300 tisíc středoškolských a vysokoškolských učitelů (https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/10/platy-ve-skolstvi-za-prvni-pololeti.html), to znamená, že díky tomuto projektu „byli ošizeni“ každý o částku 10 Kč na 3 roky. Sebrat grant pro TI opravdu nebude cesta, jak dobře zaplatit pedagogy. U bezpečnostních složek, už je to „trochu lepší“, profesionálních hasičů je kolem 11 tisíc, policistů cca 40 tisíc. Pokud by tedy Ministerstvo vnitra namísto podpory protikorupčních aktivit, které zajišťuje TI, dalo těch 14 ,8 mil. Kč na platy hasičů a policistů, tak to je „celých“ 32 Kč ročně. To také není zdroj, který vyřeší platy hasičů a policistů. Já myslím, že Ondračka má pravdu, že se tazatel „vlamuje do otevřených dveří“, veškeré zdroje TI uvádí ve výročních zprávách a kromě toho jsou tam i konkrétní aktivity, kde zasáhli a jak. A třeba Technologická agentura ČR zaplatila TI peníze nikoli na provoz, ale na konkrétní projekt, který je popsán zdeprotikorupčního systému v agentuře, která rozděluje výzkumné granty v celkové výši miliard korun je dobrý krok, nemyslíte? Pokud jde o ten Český svaz ledního hokeje, tak ten si zaplatil služby v odhalování korupce v hokeji, o tom se píše třeba tady: https://hokej.cz/zapiskej-kdyz-vidis-faul-cslh-se-zameri-na-prevenci-proti-korupci/5014615 .Dost lidí, kteří se ve výkonnostním hokeji pohybují, mluví o tom, že se tam dějou pěkné levárny, takže za mě palec nahoru za každou aktivitu, která přispěje k čistotě tohoto sportu.

Vůbec si tak říkám, komu vlastně TI tak vadí. Chápu to, že se proti nim budou ozývat ti, kterým někdy šlápli na palec a třeba na jejich nekalosti upozornili. Ale proč by měli vadit takovému Babišovi a celému hnutí ANO, když Babiš podle svých slov šel do politiky, aby odstranil korupci, a stojí na tom i jeho setrvávající podpora veřejnosti, tomu nerozumím. Vždyť by měl být rád, že se tomu tady někdo věnuje, ne? Nebo mu vadí, když někdo upozornil i na jeho nepravosti? Jak kdysi říkal i Miloš Zeman, ve vyšetřování korupce, daňových úniků a konfliktu zájmů musí platit zásada „padni komu padni“. Nebo je v tom obyčejná lidská závist? Když se podívám do výroční zprávy TI, tak osobní náklady 4,757 mil. Kč na 9 zaměstnanců v pracovním poměru a další na dohody. Když pro jednoduchost ty dohody vynechám, tak by to představovalo zhruba 33 tis. Kč hrubého na jednoho zaměstnance. To, myslím, není v rámci Prahy nic výjimečného. A taková poznámka: Veškeré peníze z projektů a grantů získává TI tak, že se přihlásí na základě toho, že se do grantové nebo dotační výzvy přihlásí a vyhraje. Nic nebrání komukoliv, kdo si myslí, že by to uměl lépe, aby ty peníze získal pro sebe a předvedl nám, jak se to má dělat.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.