E-maily je stále rozesílán i projev Theresy May při příležitosti konce Ramadánu ze srpna loňského roku. Video je z dílny spolku Naštvané matky. „Zaposlouchejte se do slov britské premiérky a přemýšlejte. Jistě snáze pochopíte, proč se tak dlouho nedařilo zlikvidovat odporné pedofilní gangy a ti, kteří se o to pokoušeli z řad policie byli převeleni na jinou práci. Jistě snáze pochopíte i to, že ti, kteří dané gangy kryli nebyli nijak potrestáni a i nadále dělají kariéru ve státní správě. Snáze pochopíte i to, proč sedí Tommy Robinson ve vězení po neférovém soudním procesu a proč byl převezen do vězení, kde mu hrozí jistá smrt. Možná snáze pochopíte, proč Británie už není zemí, kde se ctí hodnoty typické pro evropskou civilizaci. Bůh s nimi,“ zmiňují popisky.

I kontext tohoto videa odhalují Čeští elfové:

Ano, britská premiérka v roce 2018 natočila video, ve kterém přeje muslimům u příležitosti jejich významného náboženského svátku. Toto video zveřejnila na svém facebookovém kanálu tady. Stalo se tak 14. června 2018. Kromě toho ovšem najdete na tomto kanálu video, ve kterém promlouvá u příležitosti nejvýznamnějšího křesťanských svátků, kterým, jak jistě bojovníci za křesťanské hodnoty vědí, nejsou Vánoce, ale Velikonoce, coby svátky Kristova vzkříšení o vítězství naděje, dále video k židovským svátkům Pesach, kde promlouvá o příspěvku židovské komunity k životě v Británii, kritizuje násilí na židech a připomíná odkaz Holocaustu video s projevem k čínskému novému roku, ve kterém zase mluví o prohlubující spolupráci s Čínou a příspěvku čínské komunity. Dokonce má projev i k hinduistickému svátku Diwali a sikhskému svátku Bandi Chhor Divas kde mluví podobně.

Osobně mi to nepřipadá příliš upřímné a srdečné, ale je vidět, že si předsedkyně britské vlády dává záležet, aby promluvila k většině podstatných náboženských menšin. Podle sčítání z roku 2011 bylo v Británii cca 59,49 % křesťanů, 4,41 % obyvatel muslimů, 1,32 % hinduistů, 0,68 % Sikhů, 0,43 % židů, 0,41 % budhistů. Ke všem těmto komunitám Theresa May u příležitosti jejich hlavních náboženských svátků v roce 2018 promluvila. Není to tedy tak, že by oslavovala nějak speciálně muslimy. Osobně bych to hodnotil jako profesionální výkon politika, který chce lidi své země spojovat, nikoli některou menšinu odstrkovat stranou. Za mě tedy ok, byť, jak jsem psal, to na mě moc upřímně nepůsobí.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.